ABD: Konu NATO gündemine gelmedi

ABD: Konu NATO gündemine gelmedi
ABD: Konu NATO gündemine gelmedi
Suriye'nin Türk savaş uçağını düşürmesiyle ilgili ABD'den açıklama geldi. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Victoria Nuland, "Konu henüz NATO gündemine gelmedi" dedi.

Türk savaş uçağının Suriye tarafından düşürüldüğü iddiası, yapılan açıklamalarla her iki ülke tarafından da doğrulandı. Konuyla ilgili bir açıklama da ABD 'den geldi. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Victoria Nuland, "Konu henüz NATO gündemine gelmedi. Bu konuda Türkiye 'nin açıklama yapması daha uygun" dedi. Nuland, konuyla ilgili Ankara ile temas halinde olduklarını kaydetti.

5'NCİ MADDE İŞLEYEBİLİR

Bilindiği üzere NATO üyesi olan Türkiye'ye yapılan herhangi bir saldırı, anlaşma gereği birliğin tüm üyelerine yapılmış sayılıyor. Uzmanlar, Türkiye'nin bu olayı 'egemenliğine saldırı' olarak yorumlaması durumunda NATO anlaşmasının 5'inci maddesini işletebilileceği ve bu durumda Suriye'ye bir NATO müdahalesinin gündeme gelebileceğini belirtiyor.

'ARAMA ÇALIŞMALARINA KATILIRIZ'

İsmi açıklanmayan üst düzey bir Pentagon yetkilisi ise "Talep gelmesi halinde arama kurtarma çalışmalarına katılabiliriz" dedi. Yetkili olay bölgesinin ABD açısından kolay ulaşılabilir bir bölge olmadığını da sözlerine ekledi.