ABD Kuzey Kore'ye karşı füze gönderiyor

ABD Kuzey Kore'ye karşı füze gönderiyor
ABD Kuzey Kore'ye karşı füze gönderiyor
Amerikan Savunma Bakanlığı Pentagon, Kuzey Kore'nin saldırı tehdidine karşılık Büyük Okyanus'taki Guam adasına gelişmiş füze savunma sistemleri yerleştireceğini söyledi.

Amerikan Savunma Bakanlığı Pentagon, Kuzey Kore'nin saldırı tehdidine karşılık Büyük Okyanus'taki Guam adasına gelişmiş füze savunma sistemleri yerleştireceğini söyledi. 

Pyongyang'dan yapılan son açıklamada, Kuzey Kore yönetimi Pentagon'u, muhtemel bir nükleer saldırıya onay verdiği konusunda "resmi olarak" uyarmıştı.

Kuzey Kore, son haftalarda yaptığı açıklamalarda ABD ve Güney Kore'yi hedefleyeceğini belirtmişti.

Kuzey Kore'nin bu son açıklamaları, ABD Savunma Bakanı Chuck Hagel'in Kuzey Kore'yle ilgili olarak, "gerçek ve açık bir tehlike" dediği açıklamasıyla birlikte geldi.

ABD, füze savunma sistemlerinin Guam adasına birkaç hafta içinde yerleştirileceğini belirtti. 


KORE'DE GERGİNLİĞİN TIRMANIŞI
12 Aralık 2012: Kuzey Kore, uzay yörüngesine uydu fırlatarak yerleştirmeyi başardı. ABD ve Uzak Doğu'daki birçok ülke , bunun "uzun menzilli füze denemesi" olduğunu iddia etti. Kuzey Kore ise barışçıl amaçlı bir gözlem uydusu fırlatıldığını savundu.
22 Ocak 2013: BM Güvenlik Konseyi oybirliği ile Kuzey Kore'ye yönelik yaptırımların Uzay Ajansı'nı kapsamasını kabul etti. Çin'in de kararı desteklemesi Pyongyang yönetimine darbe olarak yorumlandı.
24 Ocak 2013: Kuzey Kore Ulusa Savunma Komisyonu, "üst düzey nükleer deneme" yapacağını duyurdu. Açıklamada, Kuzey Kore'nin 1992 anlaşmasından ve altı ülkeyle yürütülen görüşmelerde çekildiği belirtilerek, nükleer denemenin "baş düşman" ABD'yi hedefleyeceği vurgulandı.
12 Şubat 2013: Kuzey Kore, üçüncü kez nükleer savaş başlığı denemesi yaptı.
11 Mart 2013: ABD ile Güney Kore arasında askeri tatbikat başladı.
19 Mart 2013: ABD, Kore Yarımadası üzerinde, nükleer başlık taşıma kapasiteli B-52 uçakları uçurdu.
27 Mart 2013: Kuzey Kore, Güney Kore ile ortak kullanılan sınır bölgesindeki askeri kırmızı hattı devre dışı bıraktı.
28 Mart 2013: ABD, yarımada üzerinde hayalet uçak olarak bilinen B-2'leri uçurdu.
30 Mart 2013: Kuzey Kore, askeri birliklere ve devlet kurumlarına, Güney Kore ile "savaş durumuna hazır" olma çağrısı yaptı.

Guam ciddi bir Amerikan askeri varlığının bulunduğu Büyük Okyanus'ta ABD'ye ait bir bölge.

Pentagon açıklamasında "Amerika Birleşik Devletleri, Kuzey Kore'nin provokasyonları karşısında ihtiyatlı ve ABD sınırlarını, müttefiklerini ve ulusal çıkarlarını korumaya hazırdır" da dendi.

Yetkililer, füze savunma sisteminin yalnızca Guam ve çevresindeki bölgeyi koruyacağını, Güney Kore ya da Japonya'ya koruma sağlayamayacağını belirtiyor.

BBC'nin Seul'deki muhabiri Damian Grammaticas, Kuzey Kore'nin ABD anakarasını vurmasını sağlayacak silahlara sahip olduğuna çok az kişinin inandığını belirtiyor.

Grammaticas, Pyongyang'ın Washington'a yeni müzakereler için baskı yapmayı planlamış olabileceğini de söylüyor.

Pyongyang, Güney Kore ve Japonya'ya karşı da tehditlerde bulunmuştu.


BBC Türkçe