ABD: Michelle Obama'nın kıyafeti ziyarete uygundu

ABD: Michelle Obama'nın kıyafeti ziyarete uygundu
ABD: Michelle Obama'nın kıyafeti ziyarete uygundu
Beyaz Saray, Kral Abdullah'ın ölümünün ardından başsağlığı için Suudi Arabistan'a giden First Lady Michelle Obama'nın kıyafetinin ülke ziyaretine uygun olduğunu belirtti.

RADİKAL - Beyaz Saray, Suudi Arabistan Kralı Abdullah'ın ölümü nedeniyle taziyelerini iletmek için başkent Riyad'a giden ve görüşmede başörtüsü takmadığı için eleştirilen Michelle Obama'nın kıyafetiyle ilgili açıklamada bulundu.

Beyaz Saray Sözcüsü Josh Earnest, günlük basın brifinginde, Michelle Obama'nın örtünmemesine ilişkin soruları yanıtladı. Michelle Obama'nın yerildiği haberleri gördüklerini ifade eden Earnest, "First Lady'nin giydiği kıyafet geçmişte başkan eşlerinin, First Lady Laura Bush'un, (eski) Dışişleri Bakanı (Hillary) Clinton'ın Suudi Arabistan ziyaretlerinde, (Almanya Şansölyesi Angela) Merkel'in Suudi Arabistan ziyaretinde ne giydikleriyle uyumlu" ifadesini kullandı.

First Lady Obama'nın kıyafeti Suudi Arabistan'ı karıştırdı


'SICAK BİR ŞEKİLDE KARŞILANDIĞINI HİSSETTİ'

Cumhuriyetçi Partinin Teksas Senatörü Ted Cruz'un, "şeriat dayatması olduğu için" ziyaret sırasında başörtüsü takmaması nedeniyle Michelle Obama'ya övgü dolu sosyal medyadaki paylaşımının sorulması üzerine Earnest, şunları kaydetti:

"Ted Cruz'un tweet'ine bir yanıtım yok. First Lady her iki ziyaretinden, hem Hindistan ve Suudi Arabistan ziyaretinden oldukça memnun kaldığını söyleyebilirim. Kral tarafından orada sıcak bir şekilde karşılandığını kendisi hissetti. Ailelerin bilgilendirilmesini ve 60 bin kadının eğitim almasına yardım eden yeni bir okulun Kral tarafından inşa edilmesini içeren çok iyi bir görüşme yaptılar."

SOSYAL MEDYADA ELEŞTİRİLMİŞTİ

Ziyarette siyah pantolon üzerine mavili uzun bir tunik giyen Michelle Obama, hem Suudi Arabistan'da hem de ABD 'de sosyal medya üzerinden eleştiriye uğramıştı. First Lady Obama'nın 2010'daki Endonezya ziyaretinde başını örttüğü hatırlatılan eleştirilerde, aynı tutumun Riyad'da da sergilenmemesine tepki gösterilmişti. (AA)