ABD: Muhaliflere silah vereni engellemeyiz

ABD: Muhaliflere silah vereni engellemeyiz
ABD: Muhaliflere silah vereni engellemeyiz
ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, ABD'nin, "Fransa, İngiltere ya da diğerleri olsun, Suriyeli muhaliflere silah sağlama kararı alan ülkeleri engellemeyeceğini" söyledi.

WASHINGTON - ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, ABD Dışişleri Bakanlığı'nda Avustralya Dışişleri Bakanı Bob Carr ile görüşmesinin ardından düzenlenen basın toplantısında, Suriye ile ilgili bir soruyu da yanıtladı.

Suriye'de katliamlar uzun süre devam ettikçe, ülkedeki devlet kurumlarının çökme ihtimali ile kimyasal silahların "kötü aktörlerin" eline düşmesi sonucu bölge ve dünyaya yönelik tehlikenin de o derece artacağı uyarısında bulunan Kerry, "Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esed, kendi halkına Scud füzeleri, uçaklar ve tanklarla saldırmayı sürdürdükçe, burada, Ürdün'e, Lübnan'a, Türkiye 'ye giderek artan sayıda sığınmacı akını yaratan bir dengesizlik oluyor. Ve bu, küresel bir felakete dönüşüyor" dedi.

Kerry, "ABD, Fransa veya İngiltere ya da diğerleri olsun, (Suriyeli muhaliflere) silah sağlama kararı alan diğer ülkeleri engellemez" ifadesini kullandı.

Esed rejiminin şu anda, İranlılardan, El Kaide ile bağlantılı bazı unsurlardan, Hizbullah'tan yardım aldığını, Ruslar üzerinden de bazı yardımların geldiğini kaydeden Kerry, Esed'in hesaplarını değiştirmek için gayret gösterdiklerini ve bunun olması için ilave tüm seçenekleri değerlendirmeye devam edeceklerini kaydetti.

Kerry, siyasi çözüm için kapıyı açık tutmak istediklerini de kaydetti. (aa)