ABD: Ne söyleyeceğimize biz karar veririz

ABD: Ne söyleyeceğimize biz karar veririz
ABD: Ne söyleyeceğimize biz karar veririz
ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Marie Harf, Obama'nın 'Ermeni Soykırımı'nın 100'üncü yılında yapacağı konuşmada 'soykırım' ifadesini kullanmama kararı alması hakkında açıklamalarda bulundu.

RADİKAL - ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Marie Harf, ABD Başkanı Barack Obama 'nın 24 Nisan'da yapacağı açıklamayla ilgili olarak, "Bu yıl bazıları biraz farklı bir dil duymayı bekliyordu, bunu biliyoruz. Onların perspektifini elbette anlıyoruz ama geçen yıllarda takındığımız yaklaşımın doğru olduğuna inanmayı sürdürüyoruz" dedi.

Harf'e, günlük basın brifinginde, Obama'nın başkan adayıyken, başkan olduğu takdirde 'Ermeni Soykırımı'nı tanıyacağı sözü verdiği hatırlatılarak, bunu yerine getirip getirmeyeceği soruldu. "Bu yıl bazıları biraz farklı bir dil duymayı bekliyordu, bunu biliyoruz" diyen Harf, sözlerini şöyle sürdürdü:  

"Onların perspektifini elbette anlıyoruz ama geçen yıllarda takındığımız yaklaşımın doğru olduğuna inanmayı sürdürüyoruz. Bu yıl da takınmakta olduğumuz yaklaşım bu: Hem geçmişi kabul etme hem de geleceği istikrarlı kılma noktasında bölgesel ortaklarla çalışabilmemiz açısından. Dolayısıyla bunun önemli bir şey olduğunu düşünüyoruz. Başkan (Obama), 1915'te neler olduğu hakkındaki görüşlerini sürekli olarak ifade etti. Tekrar etmem gerekirse, bazı insanlar bu yıl farklı bir dil duymak istedi, bunun elbette farkındayız ve hassasiyet gösteriyoruz. Ancak bunun (bizim mevcut yaklaşımımızın) en iyi yol olduğu düşüncesindeyiz."

Bir 'soykırım' da Putin'den

'GÜÇLÜ İFADELER DUYACAKSINIZ'
     
Harf, bazı ABD'li Ermenilerin, Obama yönetiminin "Türklerin baskısına teslim olduğu" yönünde eleştiriler yönelttiğinin belirtilmesi üzerine, "Konular hakkında ne söyleyeceğimize ve nasıl konuşacağımıza dair kararları kendimiz veririz. Başkan'dan, Osmanlı İmparatorluğu'nun son günlerinde 1,5 milyon Ermeni'nin katledildiği ya da ölüme yürümeye zorlandığına dair tarihi gerçek hakkında çok güçlü ifadeler duyacaksınız. Bunu sürekli olarak ve defalarca belirtti" dedi.

Ermenistan: Erdoğan'dan güçlü mesaj bekliyoruz

Sözcü Harf, bir soru üzerine, bu konunun dün Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile ABD Dışişleri Bakanı John Kerry arasındaki görüşmede de kısaca gündeme geldiğini kaydetti. (AA)

ABD'den 'soykırım' kararında IŞİD'le savaşa gönderme