ABD öncülüğündeki koalisyon Suriye ordusunu vurdu

ABD öncülüğündeki koalisyon Suriye ordusunu vurdu
ABD öncülüğündeki koalisyon Suriye ordusunu vurdu
Suriye Dışişleri Bakanlığı, ABD öncülüğünde kurulan IŞİD karşıtı koalisyonun Suriye ordusunu vurduğunu ve üç askerin hayatını kaybettiğini açıkladı.

RADİKAL – ABD öncülüğünde kurulan IŞİD karşıtı koalisyonun Suriye ordusuna ait bir kampı vurduğu açıklandı. Suriye Dışişleri'nden yapılan açıklamaya göre, Pazar günü dört jetle ve dokuz roketle gerçekleştirilen saldırı sonucu üç asker hayatını kaybederken, 13 asker de yaralandı. Başkent Şam olayı, 'saldırı eylemi' olarak niteledi. 

Suriye resmi haber ajansı SANA'nın habere göre, olayın ardından Suriye Dışişleri Bakanlığı'ndan BM Genel Sekreteri ve BM Güvenlik Konseyi'ne mektup gönderildi. Mektupta, koalisyon saldırısının BM Sözleşmesi'nin hedef ve amaçlarıyla ters düştüğü vurgulandı. Güvenlik Konseyi'ne, benzer olayların tekrarlanmaması için acil önlem alma çağrısında bulunan Dışişleri Bakanlığı'nın açıklamasında, "Bu saldırıyla, ABD öncülüğündeki koalisyonun terörle mücadelede ciddiyet ve güvenilirlikten yoksun olduğu yinelendi" ifadesi yer aldı. 

Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’nden yapılan açıklamada, koalisyon jetlerinin ülkenin doğusundaki Deyr ez-Zor’u hedef aldığı ve vurulan yerin, IŞİD’in işgali altındaki bölgeden yaklaşık iki kilometre uzakta bulunduğu belirtildi. Gözlemevi, koalisyonun ilk kez Suriye ordusunu hedef aldığını aktardı.

Suriye: Ankara Suriye ve Irak'a karşı yıkıcı rol oynuyor

Esad karşıtı örgütlere yakınlığıyla bilinen Gözlemevi’nin Başkanı Rami Abdülrahman, “Rejim kuvvetleri daha önce, Deyr ez-Zor’daki cihatçı merkezlerini ve petrol tankerlerini hedef alan uluslararası koalisyon tarafından vurulmamıştı” açıklamasında bulundu.

Musul'da Peşmerge'ye eğitim veren Türk birliklerinin fotoğrafları yayınlandı

IŞİD karşıtı koalisyon, 2014’ün eylül ayından bu yana hava saldırıları düzenliyor.

Kuzey Irak hava sahası sivil uçuşlara kapatıldı

Fransa Suriye'deki toprağını satışa çıkarıyor!