ABD özel kuvvetleri Irak'ta kimi kurtardı?

ABD özel kuvvetleri Irak'ta kimi kurtardı?
ABD özel kuvvetleri Irak'ta kimi kurtardı?
CNN'in dün ABD'nin Kuzey Irak'ta kurtarma operasyonu düzenlediğini duyurmasının ardından konuyla ilgili çelişkili açıklamalar yapıldı. Operasyonda 70 Kürt'ün kurtarıldığı belirtilirken, Pentagon ve Kürt yetkililere göre kurtarılanlar arasında Kürtler yok.

RADİKAL - ABD 'nin Irak'ta IŞİD'in elinden kurtardığı rehinelerin arasında Kürtlerin bulunmadığı ifade edildi. ABD, IŞID'in elindeki 70 Kürt rehinenin "idam edilmek üzere" olduğunu öğrendikten hemen sonra Irak ordusuyla birlikte dün ortak bir operasyon düzenlemişti. Ancak, ABD Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre kurtarılan 70 rehine arasında Sünni Araplar, 20 Irak güvenlik gücü üyesi ve IŞİD'in casus olduklarından şüphelenerek hapse attığı bazı eski örgüt üyeleri bulunuyor. Pentagon ve Kürt yetkililere göre kurtarılanlar arasında Kürtler yok.

Perşembe sabahının erken saatlerinde Kerkük bölgesindeki Havice'de düzenlenen operasyonda özel kuvvetler IŞİD'in hapishane olarak kullandığı bir binaya girmiş, operasyonda yaralanan bir ABD askerinin de daha sonra öldüğü bildirilmişti. Pentagon 5 IŞİD üyesinin yakalandığını ve bazılarının öldürüldüğünü açıkladı.

Ürdün ve Rusya'dan Amman'da koordinasyon merkezi

'SADECE 17 KİŞİYİ KURTARDILAR'

BBC'ye konuşan Kürt istihbaratından bir kaynak ise sadece 17 rehinenin kurtarıldığını ve hepsinin eski IŞİD üyesi olduğunu söyledi. Kaynağa göre operasyonun amacı IŞİD liderlerinin emirlerine karşı gelen tutukluları kurtarmaktı. ABD ordusu Kürt Bölgesel Yönetimi'nin talebi üzerine operasyona katıldığını, Amerikan helikopterlerinin karadaki Kürt özel kuvvetlerine havadan destek verdiğini açıkladı.

Times: ABD'nin Irak operasyonu Putin'i engellemek için

Pentagon yetkilisi Yüzbaşı Jeff Davis toplu mezarların kazıldığı yönündeki istihbaratın ardından operasyon için harekete geçtiklerini açıkladı.

Viyana'da Suriye'nin geleceği konuşuluyor

ABD hükümeti operasyonda IŞİD militanlarının açtığı ateş sonucu öldürülen ABD askeri nedeniyle eleştirilerin hedefi olmuştu. ABD hükümeti karada Amerikan askeri bulundurmayacağını sadece Irak ve Suriye'de IŞİD'in elindeki bölgelere hava operasyonları yapacağını açıklamıştı.

CNN: ABD'den Kuzey Irak'ta rehine kurtarma operasyonu

Ahmedinejad'ın koruması Suriye'de öldürüldü