ABD, Pakistan'a son 3 yılda 240 İHA saldırısı düzenledi

ABD, Pakistan'a son 3 yılda 240 İHA saldırısı düzenledi
ABD, Pakistan'a son 3 yılda 240 İHA saldırısı düzenledi
Amerikan insansız hava araçlarının (İHA), Pakistan'a son üç yılda 240 saldırı düzenlediği bildirildi.

İSLAMABAD - Washington merkezli düşünce kuruluşu Yeni Amerikan Vakfı tarafından yayımlanan rapora göre, ABD , Pakistan'da 2010'da 46, 2011'de 122 ve 2012'de 72 İHA saldırısı gerçekleştirdi.

Raporda, Pakistan'a ilk ABD İHA saldırısının 2004 yılında başladığı ancak 2007 yılından sonra İHA saldırılarının yoğunlaştığına işaret edilirken, 2004 yılından beri bu saldırılarda 3327 kişinin öldüğü belirtildi.

Saldırıların, Afganistan sınırındaki kuzey ve güney Veziristan bölgelerinde yoğunlaştığı, saldırılarda sivil ölümlerinin yüksek olması nedeniyle bu saldırıların Pakistan kamuoyunda ABD karşıtı eylemleri güçlendirildiği vurgulandı.

İHA'LARI CIA KONTROL EDİYOR

ABD'nin Afganistan ve Pakistan'da bulunan Taliban ve El Kaide militanlarına karşı kullandığı en etkili silahların başında gelen İHA'lar, ABD ordusu tarafından değil, Merkezi İstihbarat Teşkilatı CIA tarafından kontrol ediliyor.

Bu saldırılara İslamabad yönetimi, egemenlik haklarının ihlal edildiği gerekçesiyle defalarca karşı çıkmasına rağmen ABD, İHA saldırılarının kendini savunma amacı taşıdığını ve terörizmle mücadele için önemli olduğunu savunuyor.

ABD'nin Pak-Afgan stratejisinin önemli bir argümanı olan İHA saldırıları için ABD Başkanı Barack Obama yıl başında yaptığı açıklamada, İHA'ların kullanılmaması durumunda "daha fazla asker kullanmak" zorunda kalacaklarını söylemişti.

Stanford Üniversitesi ile New York Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nin bu yıl ortaklaşa yayınladıkları raporda ise İHA saldırılarının hedefinde üst düzey komutanlardan çok, düşük profilli militanlar olduğu ve yüzlerce sivilin bu saldırılarda hayatını kaybetmesi nedeniyle bölgede yaşayan halk üzerinde olumsuz etki yarattığı ortaya konulmuştu.(aa)