ABD polisi 5 ayda 385 kişiyi öldürdü

ABD polisi 5 ayda 385 kişiyi öldürdü
ABD polisi 5 ayda 385 kişiyi öldürdü
ABD polisinin 2015'in başından bu yana geçen beş ayda 385 kişiyi öldürdüğü ortaya çıktı.

RADİKAL - ABD 'de polisin özellikle siyah vatandaşlara yönelik aşırı güç kullandığı tartışmaları devam ederken ülkenin önde gelen gazetelerinden Washington Post'un topladığı verilere göre, bu yılın ilk beş ayında ABD polisinin yaklaşık 385 kişiyi öldürdüğü ortaya çıktı. Günde ortalama iki kişiden fazla insanın polis tarafından öldürüldüğünü kaydeden gazete, bu rakamın önceki yılların resmi rakamlarını ikiye katladığını yazdı.

Gazetenin internet sitesinde yayımlanan raporda, verilerin haber siteleri, polis kayıtları, internet ve ilgili sivil toplum kuruluşlarının kaynaklarına ulaşılarak hazırlandığı belirtildi. Gazete, polis şiddetinin kurbanlarının üçte ikisinin azınlıklar olduğunu belirtti. Ayrıca son beş ayda öldürülen 385 kişiden 20'sinin kadın olduğu da gazetenin bulguları arasında yer aldı.

Baltimore protestoları New York'ta: 60 gözaltı

SİLAH SANDIKLARI OYUNCAK ÇIKTI

Kurbanların yüzde 80'inin ateş edildiği sırada silahlı veya silah sayılabilecek delici ve kesici malzemeler taşıdığı bilgisine yer veren gazete aynı zamanda öldürülen 49 kişinin herhangi bir silah taşımadığını 13 kişinin de elindeki malzemenin oyuncak olduğunun sonradan ortaya çıktığını kaydetti. 

ABD'de bir siyah daha öldürüldü

18 YAŞINDAN KÜÇÜK 8 KİŞİ VAR

Aralarında 18 yaşından küçük 8 kişinin de bulunduğu 385 kurbanın büyük çoğunluğunun yaş aralığının 25-34 olduğu saptandı.

Kökenin önemli ölçüde polis şiddetinde belirleyici olduğunun altını çizen gazete, polis kurşunuyla ölenlerin ortak özelliklerinin fakirlik, küçük suçlardan sabıka ve çeşitli ailevi veya duygusal sorunlar olduğunu belirtti. Gazete, şimdiye dek bu ölümlerden sadece üçünde polislerin suçlu bulunduğunu tespit etti. (AA) 

Baltimore'da sokağa çıkma yasağı kaldırıldı

'F..k the police' tişörtüne biber gazı