ABD: Rus tankları Lazkiye'ye geldi

ABD: Rus tankları Lazkiye'ye geldi
ABD: Rus tankları Lazkiye'ye geldi
ABD'li yetkililer, Rus tanklarının Suriye'nin Lazkiye kentinde pozisyon aldıklarını öne sürdü.

RADİKAL - Rusya'nın Suriye'nin Lazkiye kentinde bir 'ileri hava harekât üssü' kurduğunu iddia eden ABD, Moskova'dan yapılan son sevkiyatlarla kente Rus tanklarının da geldiğini belirtiyor.

Reuters ve Fransız haber ajansı AFP'ye bilgi veren ABD'li yetkililer şu ana kadar 10'a yakın Rus tankının hava üssü olarak hazırlanan bölgeye ulaştığını, ilk belirlemelere göre üssün güvenliğini sağlamak için pozisyon aldıklarını iddia etti. Gönderilen tankların Rus silahlı kuvvetlerinin teknolojik açıdan en gelişmiş tankı olan T-90 olduğu da belirtiliyor. Tankların yanı sıra Rus toplarının da Lazkiye'de olduğu ifade ediliyor.

Daha önce de Rusya'nın Lazkiye'de bir iniş pisti inşa ettiği yönünde haberler gelmişti. ABD Savunma Bakanlığı Pentagon Sözcüsü Jeff Davis bölgeye süregiden bir personel ve malzeme akışı olduğunu belirtmiş, Rusya ise askeri malzemenin Suriye'ye IŞİD'e karşı savaşta yardım amacıyla gönderildiğini savunmuştu. Davis ayrıca Rusya'nın askeri manevralarının ABD ve koalisyon uçaklarının IŞİD'e karşı saldırılarında karmaşalar yaratmasından kaygı duyduklarını söyledi.

Rusya Suriye'de tam olarak ne yapıyor?

'ESAD'A DESTEK FAYDA SAĞLAMAZ'

Beyaz Saray sözcüsü Josh Earnest ise Rusya'nın Suriye'de artan askeri faaliyetlerinin ve Devlet Başkanı Beşşar Esad'a desteğinin 'istikrarı bozucu ve zarar verici' olduğunu söyleyerek "Beyaz Saray yine de Moskova'yla bir işbirliği zemini oluşacağını ümit ediyor" dedi. Rusya'nın Şam yönetimine artan desteğinden Ankara 'nın da rahatsız olduğu belirtiliyor.

Kremlin'den Obama'ya yanıt

Hürriyet gazetesinde yer alan haberde, "Rusya’nın, Suriye’ye asker göndererek ve rejimin en önemli askeri kalelerinden birisi olan Lazkiye’ye askeri kargo uçaklarının inmesine imkan tanıyacak pist inşa ederek Esad rejimine destek vermesini Ankara yakın takibe aldı. Devletin tüm ilgili birimleri, Rusya’nın yeni Suriye hamlesiyle ilgili hem Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan , hem de Başbakan Ahmet Davutoğlu’na ayrıntılı raporlar hazırladı [...] Ankara’nın Rusya’nın bu tutumundan duyduğu rahatsızlığı bir şekilde Moskova’ya ilettiği de öğrenildi" deniyor.

ABD'li general: Suriye'de çözüm için Esad gitmeli

ASKERİ YIĞINAK İDDİASI YALANLANDI

Suriye medyası 80 ton insani malzeme taşıyan iki Rus kargo uçağının Suriye'ye indiğini belirtmişti. Uçakların Esad rejiminin kalelerinden Lazkiye yakınlarındaki askeri üsse indiği kaydedilmişti. Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü General İgor Konashenkov, uçaklarda mülteciler için çadırlar bulunduğunu söyledi.

Kremlin de askeri yığınak yapıldığı iddialarını reddetti. Ancak Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov Suriye istediği takdirde daha fazla yardım gönderebileceklerini vurgulamıştı. ABD'li yetkililerse Esad karşıtı örgütlere karşı büyük kayıplar verilmesi nedeniyle Rusya'nın Esad yönetimine daha fazla yardım yapıyor olabileceğini söylüyor.

İran: Esad için şart koşanlar Suriye'de akan kandan sorumlular

Suriye yönetimi geçtiğimiz günlerde kuzeydoğudaki İdlib bölgesinde bulunan önemli bir hava üssünün denetimini kaybetmişti. (BBC Türkçe) 

Palmira'daki yıkımı izleyen arkeolog yaşadıklarını anlattı


  http://www.radikal.com.tr/143423114342311

  YORUMLAR
  (1 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Rusya ve İran Suriye ye yardımda yetersiz davrandılar: - okkes cavus

  Suriyeyi leş bulmuş kartallar gibi saldıran çok yönlü ülkeler. başta İsrail ve abd ve AB ülkeleri, önce besledikleri aşırı dinci şeriatçı beyinsiz tetikçileri saldırttılar. desteklediler müttefiklerine destekle tiler. ve Suriye de büyük bir can pazarı yaşanmasına sebep oldular. şimdi Suriye den milyonlarca insan yurdundan kaçmaya çalışıyor. ve her gün binlerce insan savaştan kaçarken ak denizde boğularak ölüyor. saldırganların öldürdüklerinin sorumlusu oldukları gibi, boğularak ölenlerinde sorumluları bu ülkelerdir... sebebi yine Suriye de saldırgan guruplara destek verenlerdir. bu leş kartalı ülkeler bunca mezalime ve ölümlere sebep olurken, seyirci kalan bütün ülkeler sorumludur. başta da İran Rusya Çin ve tarafsız ülkeler böyle katliam yaşanan ülkelere dur demesi gerekirken, seyirci kalmayı yeğlediler. buda insani açıdan çok yanlış olarak telakki edilmektedir ...... Rusya. İran. geç kaldılar ........