ABD: Rusya yangına körükle gidiyor

ABD: Rusya yangına körükle gidiyor
ABD: Rusya yangına körükle gidiyor
ABD Savunma Bakanı Carter, Rusya'nın Suriye'de hava saldırıları düzenlemesini değerlendirdi ve Rusya'nın 'yangına körükle gittiğini' söyledi.

RADİKAL - ABD Savunma Bakanı Ashton Carter, parlamentodan onay aldıktan sonra Suriye'de IŞİD'e hava saldırısı düzenleyen Rusya'nın, IŞİD'e karşı mücadele edeceğini söylerken, bir yandan da rejime destek verdiğini ve bu yaklaşımın "yangına körükle gitmek ile aynı" olduğunu ileri sürdü. İki ülkenin dışişleri bakanları da "laik ve demokratik" Suriye istediklerini açıkladı.

Pentagon'da düzenlediği basın toplantısına, Rusya'nın Suriye ve IŞİD ile mücadele ile ilgili birbirleriyle çelişen açıklamalar yaptığını ileri sürerek başlayan Carter, “Buradan yaptığım ve kişisel gözlemlerim, Rusya Savunma Bakanı (Sergey) Şoygu'nun sözlerine bakınca, Rusya'nın durumunda mantıksal çelişki olduğunu görüyoruz. Şimdi de uygulamalarında mantıksal çelişki var. Rusya, bir yandan IŞİD'e karşı mücadele edeceğini söylüyor, niyetinin bu olduğunu belirtiyor; bir yandan da Beşşar Esad'a ve rejimine destek veriyor" dedi.

Suriyeli silahlı örgütler İstanbul'da gizlice buluştu

Suriye'de siyasi bir geçiş aranmadan IŞİD ile mücadelenin ülkedeki iç savaşı artıracağını ileri süren Carter, “Bu yaklaşım, daha önce de söylediğim gibi, yangına körükle gitmekle aynıdır. Bunun karşısında bizim pozisyonumuz açık; IŞİD'i ve aşırı uçları yenmek, yalnızca buna paralel bir siyasi geçiş ile mümkün olabilir. Bu iki konuyu sıklıkla ve açıklıkla vurguluyoruz. Umarım, Rusya bize bu konuda katılır" dedi.

Putin: Sıranın Rusya'ya gelmesini bekleyemeyiz

Rusya Savunma Bakanı Şoygu'ya, Suriye hava sahasında ABD ve Rusya uçaklarının karşı karşıya gelmemesi için bakanlıklar arasında kurulacak ekiplerin görüşmesini önerdiğini de anlatan Carter, “Rusya uluslararası soyutlanmasını sona erdirmek ve küresel güç olarak görünmek istiyorsa Ukrayna'nın doğusundaki saldırılarını ve Kırım'ı ilhak etme girişimlerini de durdurmalı" dedi.

Putin: Suriye hükümetiyle işbirliği yapmamak hata

ABD'nin, Rusya'nın hareketlerini izlediğini ancak bu konuda ayrıntılara girmeyeceğini belirten Carter, Rusya'nın dün Suriye'ye hava saldırısı düzenlemesi ile ilgili soruyu, “Rusya'nın durumu çelişkili; bunu, IŞİD'in bulunmadığı bölgelere hava saldırısı düzenlemeleri de gösteriyor. Oralarda IŞİD yok, başkaları var. Bu tür hareketler, iç savaşı körüklemekten başka bir şeye yaramaz" diye yanıtladı.

KERRY VE LAVROV ÜÇÜNCÜ KEZ GÖRÜŞTÜ

Öte yandan, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ile Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov New York'ta başlayan BM Genel Kurulu toplantısı çerçevesinde, üçüncü kez bir araya geldi. İkili görüşmenin ardından ortak açıklama yapan Lavrov ve Kerry, görüşmenin yapıcı geçtiği konusunda görüş birliğinde olduklarını söyledi.

Muallim: Suriye halkı adına kimse karar veremez

LAVROV: BİRLEŞİK VE LAİK BİR SURİYE İSTİYORUZ

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, 28 Eylül'de bir araya gelen ABD Başkanı Barack Obama ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in istekleri doğrultusunda Kerry ile görüştüklerini belirterek, “Bu doğrultuda, Suriye yönetiminin isteği üzerine şimdi Suriye'de operasyonlar yapmaya başlayan Rusya ve ABD'nin başını çektiği koalisyon güçleri arasında istenmeyen olaylar yaşanmaması için iletişim kanalları kurmayı ele aldık. Hepimiz Suriye'de demokrasi istiyoruz. Birleşik ve laik Suriye istiyoruz. Tüm etnik ve mezhepsel grupların haklarının tanındığı ve güvence altına alındığı bir Suriye istiyoruz. Ancak buralara ulaşmak için izlenecek yollar konusunda, ayrıntılarda görüş ayrılıklarımız var" diye konuştu.

ABD Suriye'de Rusya'yla iletişim hatlarını açtı

KERRY: BİZ DE DEMOKRATİK SURİYE İSTİYORUZ

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry de açıklamasında, başta Suriye'de gelişmesi öngörülen siyasi süreç olmak üzere bazı önemli konularda, Rusya ile görüş ayrılıklarının sürdüğünü, Rusya'nın hedefinin IŞİD ile mücadele olup olmadığı konusunda endişe taşıdıklarını vurguladı. Kerry, “Bu işin olabildiği kadar hızlı çözülmesi konusunda görüş birliğindeyiz. Özellikle, hem bölgeyi hem de Avrupa 'yı son derece etkileyen mülteciler konusunda. Biz de demokratik, laik ve birlik içinde olan bir Suriye görmek istiyoruz. Ancak Rusya'nın vurduğu hedeflerin IŞİD bölgeleri olup olmadığı konusunda ciddi kaygılarımız var" diye konuştu. (Nafiz Albayrak/DHA)

Suudi Arabistan'dan Rusya'ya, Suriye'de operasyonları durdurma çağrısı