'ABD Şam'a Irak aracılığıyla mesaj gönderdi'

'ABD Şam'a Irak aracılığıyla mesaj gönderdi'
'ABD Şam'a Irak aracılığıyla mesaj gönderdi'
ABD'nin Suriye hükümetine Iraklı yetkililer aracılığıyla mesaj gönderdiği öne sürüldü.

RADİKAL - Londra’dan yayın yapan Re’y el-Youm gazetesi, Başbakan Haydar el-İbadi’nin Özel Temsilcisi Falih Feyyad’ın iki gün önce Suriye Cumhurbaşkanı Beşşar Esad’la görüşerek önemli bir mesaj ilettiğini öne sürdü. Gazeteye bu bilgiyi Iraklı bir güvenlik yetkilisinin verdiği belirtildi. 

Falih Feyyad’ın Suriye Devlet Başkanı'na götürdüğü mesajın, ABD 'den Suriye hükümetine iletilen ilk mesaj olduğunu belirten Iraklı güvenlik yetkilisi, ABD Savunma Bakanı Ashton Carter’ın son Bağdat ziyaretinin bir bölümünü, ABD'den Suriye hükümetine iletilecek mesaja ayırdığını söyledi.

İran Genelkurmay Başkanı'ndan Türkiye'ye sert eleştiri

MESAJIN İÇERİĞİ AÇIKLANMADI

Iraklı güvenlik yetkilisinin ABD'nin Irak Başbakanı Haydar el-İbadi’nin Özel Temsilcisi Falih Feyyad aracılığıyla gönderdiği mesajın içeriğini açıklamadığını belirten gazete , Feyyad’ın ziyaretinin Bağdat’la Şam arasında IŞİD işgali altında bulunan iki ülke sınır güzergahlarının kurtarılması yönünde gerçekleşen ikinci koordinasyon olduğuna dikkat çekti.

Suriye resmi haber ajansı SANA da Feyyad’ın Şam ziyaretinde Bağdat’la Şam arasında güvenlik alanındaki işbirliğinin güçlendirilmesinin ele alındığını bildirdi.

Suriye'den Türkiye'nin IŞİD operasyonları hakkında ilk açıklama

İran İçişleri Bakanı Abdurrıza Rahmani Fazli, 22 Haziran’da Suriye İçişleri Bakanı Muhammed Şaar ile Tahran’da düzenlediği ortak basın toplantısında Irak’ın da katılacağı üçlü güvenlik koordinasyon toplantısının yakında düzenleneceğini açıklamıştı. İran İçişleri Bakanı Fazli, İran, Irak ve Suriye’nin katılacağı terörle mücadele toplantısının çok yakında Bağdat’ta yapılacağını söylemişti.

Çeçen kadınlar IŞİD'i dolandırdı