ABD savaşı büyütüyor

Amerikan yönetimi bir taraftan Suriye’de saha hâkimiyetini arttıran Nusra Cephesi’ni Kaide ile bağlantılı olduğu gerekçesiyle ‘terör örgütü’ listesine alırken diğer yandan muhalefetin hem siyasi hem silahlı kanadına yönelik radikal adımlar atmaya hazırlanıyor. AP’ye göre Amerikalı yetkililer, ABD’nin Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu’nu Suriye’nin yegâne temsilcisi olarak tanıyacağını kaydetti. Kararın bugün Fas’ta toplanacak olan Suriye’nin Dostları Grubu konferansında açıklanması bekleniyor. ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton’ın midesindeki virüsten kaynaklanan sağlık sorunları nedeniyle toplantıya katılmaktan vazgeçip yerine yardımcısı William Burns’ü göndereceği belirtildi.
Nusra artık terör listesinde 
Clinton önceki gün Nusra Cephesi’ne yardımların yasaklanmasını ve örgüt üyelerinin malvarlıklarının dondurulmasını öngören kararı onayladı. Dışişleri Nusra Cephesi’ni halkın meşru mücadelesini kötü emelleri için çalmakla suçladı. ABD’nin Nusra Cephesi’ni dışlayıp diğer silahlı gruplara yapılacak yardımların önünü açmak için böyle bir karar aldığı yorumu yapılıyor.
Libya silahları yolda 
ABD doğrudan silahlı yardımı reddetse de Katar ve Suudi Arabistan’ın finansörlüğünde silah sevkıyatını organize ettiğine dair Amerikan medyasında da çok sayıda haber yer almıştı. Sunday Times gazetesi Obama yönetiminin Suriyeli muhaliflere ağır silahlar gönderilmesi konusunda gizli bir operasyon başlattığını öne sürdü. Haberini diplomatik kaynaklara dayandıran gazeteye göre Libya’da Muammer Kaddafi rejiminden kalan ve belli grupların eline geçen havan topu, roket fırlatıcısı, tanksavar ve uçaklara karşı SA-7 füzesi gibi ağrı silahları satın aldı. Bu silahların üçüncü ülkeler aracılığıyla Suriye’ye gönderildiği ya da gönderileceği belirtildi. 6 Eylül’de 400 ton silah yüklü bir Libya gemisinin İskenderun Limanı’na yanaştığı öne sürülmüştü. Batılı kaynaklar Libya’dan şimdiye kadar 20 bin silahın Suriye’ye gönderildiğini hesap ediyor. İngiliz gazetesi Independent ise Britanya’nın da içinde yer aldığı uluslararası bir koalisyonun Suriyeli isyancılara askeri eğitim ve hava ve deniz gücü desteği sunmak için bir plan geliştirdiğini yazdı.
Britanya’da askeri toplantı 
Gazete, 22 aydır süren savaşın artık taşma noktasına geldiği gerekçesiyle yabancı güçlerin rejimi devirmeleri için isyancı gruplara desteği arttıracağını belirtti. Türkiye , Fransa, Ürdün, Katar, Birleşik Arap Emirlikleri ve ABD’den askeri yetkililer ise dün Londra’da bir araya gelip durum değerlendirmesi yaptı.
‘Makdissi izinli gitti’ 
Suriye’de rejim içindeki bazı unsurların baskısıyla istifa etmek zorunda kaldığı ya da muhaliflerin safına katılmak için kaçtığına dair spekülasyonlarla gündeme gelen Dışişleri Sözcüsü Cihad Makdissi’nin izinli olarak yurtdışına çıktığı belirtildi. Hükümet yanlısı Vatan gazetesine konuşan bir yetkili “Dışişleri Bakanlığı üç aylık bir süre için Makdissi’nin yurtdışına gitmesine izin verdi ve yasal bir şekilde ülkeden ayrıldı” dedi. Devlet Başkanlığı Basın Bürosu Şefi Luna Şibli’nin Makdissi’nin yerine atandığına dair haberleri de yalanlayarak “Bunlar internetteki asılsız dedikodular” ifadelerini kullandı. Makdissi’nin Beyrut üzerinden Londra’ya gittiği, hatta oradan ABD’ye uçtuğuna dair haberler çıkmıştı.
Vatan gazetesi ayrıca Türkiye’ye konuşlandırılacak Patriot füzelerinin askeri müdahalenin başlangıcı olduğunu ve BM-Arap Birliği Özel Temsilcisi El Ahdar el İbrahimi’nin barışçıl çözüm planını sabote amacı taşıdığı yorumunu yaptı.
‘Esad’a sığınma veririz’ 
Ekvador, Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad’ın istemesi halinde, sığınma talebini değerlendirebileceğini açıkladı. Devlet Başkanı Rafael Correa, Brezilya’nın Folha de Sao Paulo gazetesine verdiği demeçte, Ekvador’a kim sığınma talebinde bulunursa, insan haklarına saygı gösterilmesi gerektiğini ve ülkesinin bu talebi değerlendireceğini belirtti. Correa, Suriye Dışişleri Bakan Yardımcısı Faysal Mikdad’ın Ekvador’a yaptığı ziyarette Esad ve ailesinin sığınma talebinin gündeme gelmediğini kaydetti. Correa, Makdissi’nin, tarafsızlığı nedeniyle Ekvador’a Essad’dan teşekkür mesajı getirdiğini belirtti.

Rusya’dan Esad’ı ikna planına ret

ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton’ın Rus meslektaşı Sergey Lavrov’a Suriye’deki krizin çözümü için Beşşar Esad’ın görevi bırakmaya ikna edilmesi ve rejimin temsilcileri ile muhalefetin geçiş hükümeti kurmasını öngören bir plan sunduğu belirtildi. Kommersant gazetesine göre Kamboçya ve İrlanda’daki görüşmelerde gündeme getirilen planı Rusya reddetti. Clinton bu kez Rusya ve Çin tarafından veto edilen BM Sözleşmesi’nin 41. maddesinin uygulanmasını ve Şam’a yönelik ekonomik yaptırım kararı alınmasını talep etti. Esad’ın gitmesini şart koşmadan geçiş süreci öngören Cenevre Mutabakatı’nın işletilmesinde ısrar eden Moskova “Suriye’deki siyasi sistem, dış müdahale olmadan sadece Suriye halkı tarafından tayin edilmeli” yanıtını verdi.

Alevi katliamı iddiası: 125 ölü

Suriye’de çatışmalar devam ederken Hama’ya bağlı Alevi Akrab köyünde bir dizi bombalı saldırı sonucu en az 125 kişinin öldüğü öne sürüldü. Suriye İnsan Hakları Gözlemevi Başkanı Rami Abdel Rahman saldırının arkasında muhaliflerin mi ordunun mu olduğunun henüz bilinmediğini belirtti. Rahman, “Saldırıyı düzenleyenler muhalifler ise bu Alevilere yönelik düzenlenmiş en büyük intikam olur” dedi. Muhaliflerin bir hafta önce Hula’ya yakın Akrab çevresinde bir kontol noktasını ele geçirdiği öne sürüldü. (WASHINGTON / DIŞ HABERLER)