ABD Savunma Bakanı Carter: IŞİD'e karşı Türkiye daha fazla çaba göstermeli

ABD Savunma Bakanı Carter: IŞİD'e karşı Türkiye daha fazla çaba göstermeli
ABD Savunma Bakanı Carter: IŞİD'e karşı Türkiye daha fazla çaba göstermeli
IŞİD'le mücadele konusunda açıklamalarda bulunan ABD Savunma Bakanı Carter: "Hepimiz daha fazla çaba göstermeliyiz. Türkiye'nin daha fazla çaba göstererek, sınırlarında sıkça oluşan delikleri kontrol etmesi gerekiyor" dedi.

RADİKAL - ABD Savunma Bakanı Ashton Carter, IŞİD'e karşı verilen mücadelenin "hız kazandığını" belirterek, koalisyon ülkelerinden çabalarını artırmalarını istedi.

Carter, ABD Senatosu Silahlı Hizmetler Komitesi'ne yaptığı konuşmada, "Hepimiz daha fazla çaba göstermeliyiz. Türkiye'nin daha fazla çaba göstererek, sınırlarında sıkça oluşan delikleri kontrol etmesi gerekiyor" ifadesini kullandı.

Carter, "Suudi Arabistan ve Körfez ülkeleri hava saldırılarına ilk günlerde katıldı, sadece hava saldırılarına. Fakat o zamandan beri Yemen'deki iç savaşla hem havadan hem karadan meşgul oldular" dedi.

"ABD'nin IŞİD'e karşı stratejisi ve ABD'nin Irak ve Suriye politikası" başlığı altında konuşan Carter, geçtiğimiz aylarda ABD öncülüğündeki koalisyon güçlerinin Suriye ve Irak'ta "özelleştirilmiş eğit ve donat" programı uyguladıklarını belirtti.

IŞİD'e karşı verilen mücadele kapsamında Irak ordusuna büyük araçlara karşı kullanmak amacıyla AT-4 tipi omuzdan atılan füze eğitimi de dahil olmak üzere eğitimler verdiklerini belirten Carter, hala önlerinde uzun bir savaş olduğunu ve Irak ordusunun "belli bir ölçüde" dayanıklılık gösterdiğini söyledi.

'BİZ BU SAVAŞI KAZANMIYORUZ'

Carter'ın açıklamaları üzerine konuşan Cumhuriyetçi Senatör John McCain ise, taktiksel olarak koalisyon güçlerinin bir gelişme gösterdiğini kabul etmekle birlikte, "Biz bu savaşı kazanmıyoruz. Zaman bizim tarafımızda değil" ifadelerini kullanarak tepkisini gösterdi.

McCain, şu anda IŞİD'E'e karşı verilen mücadele içerisinde daha aktif bir kara harekatı gerçekleştirilmesi gerektiğini belirterek, "Hala Rakka'yı geri almak isteyen karada bir askeri birlik yok" şeklinde konuştu.

Bakan Carter ise Başkan Obama yönetiminin IŞİD'E karşı Amerikan askerlerinin karadan direkt operasyon yapmaması metodunu desteklediğini söyledi.

Carter yakın bir zamanda, bunun bir karşılık verebileceğini, fakat uzun vadeli politikada ABD için sıkıntılar yaratacağını söyledi. Carter, "Uzun vadede, ele geçirilen bölgenin güvenliği ve yönetimi konusunda ciddi sorunlarla yüzleşeceğiz, (kara operasyonu) yerel güçler tarafından yapılması gerekir" dedi.
AA