ABD seçimlerinde 'Florida sendromu' kaygısı

ABD seçimlerinde 'Florida sendromu' kaygısı
ABD seçimlerinde 'Florida sendromu' kaygısı
Anketlerde Obama ve Romney'nin başa baş olması, seçimin kaderini salıncak eyaletlerden Ohio'nun belirlemesi ihtimalini güçlendiriyor.
Haber: SERKAN DEMİRTAŞ / Arşivi

Amerikan başkanlık seçimlerine günler kala, hem Demokratlar hem de Cumhuriyetçiler, oy oranlarının birbirine çok yakın olması nedeniyle seçim sonuçlarıyla ilgili 2000’de Florida’da olduğu gibi ciddi hukuki sorunların yaşanmasından kaygılı. Aralarında Virginia, Colorado ve Florida’nın bulunduğu yaklaşık 10 eyalette kıran kırana geçen seçimlerde özellikle Ohio eyaleti, Florida sendromu yaşıyor. Cumhuriyetçi Parti Ohio Başkanı Bob Bennert “Seçim süreçlerinde sır olmaz. Her iki aday da birbirine çok yakın gidiyor. Ama biz nerede olduğumuzdan çok eminiz” diye konuştu. Buna rağmen Florida’daki gibi bir durumun yaşanmama olasılığını göz ardı etmeyen Bennert “Ohio, seçim güvenilirliği açısından ABD ’deki ilk 5 eyaletten biri. Seçim komisyonunda Demokratlar ve Cumhuriyetçiler eşit sayıda ve işlerini iyi yapıyorlar” dedi.
2000’de başkan adayları Al Gore ve George W. Bush hemen hemen eşit oranlarda oy kazanmış ve kazanan Florida’dan gelecek sonuca bağlı kalmıştı. Haftalar süren hukuki tartışmalar sonucunda duruma el koyan Yüksek Mahkeme, sonuçları kesinleştirmiş ve Bush yaklaşık 500 fazla oyla Beyaz Saray biletini kazanmıştı. Ohio’da da aynı sürecin yaşanması tehlikesi iki aday arasındaki oy farkının gerçekten çok az olması durumunda ortaya çıkabilir. Tüm oyların sayılmasının ardından, Barack Obama ile Mitt Romney’nin oyları arasındaki farkın on binlerle ifade edilmesi halinde bile ortaya tartışmalı bir durum çıkabilir. Çünkü seçim kanunlarına göre her eyaletin kendisinin belirlediği bir tarihten itibaren mazeret oyları kullanılmaya başlanıyor. Ohio’da erken oylama süreci 2 Ekim’de başladı. Seçmenler gerek kendileri gelerek gerekse de mektup yoluyla oylarını kullanabiliyorlar. Ancak bu oyların kesinleştirilerek oy kullanılan tarafın hanesine yazılması belli bir prosedür içinde yapılıyor. Seçmenin kayıtları araştırılıyor, adres ve kimlik bilgileri doğrulanıyor ve mektupla kullanılan oy bu sürecin ardından kayda alınıyor. 2008’de bu statüdeki oy sayısı 200 binin üzerindeydi ve yüzde 80’i geçerli sayıldı. Bu oyların değerlendirilmesi 17 Kasım’da sona erecek.

 

Adayların hedefi Ohio
Aradaki fark yeni bir başvuruyu beraberinde getirirse o zaman Seçim Komisyonu bir 10 gün daha oylar üzerinde çalışacak. Bu çalışma sonrasında oy farkı yüzde 0.25

kadar olursa tüm eyalet oyları yeniden sayılacak ve bu da seçim sonuçlarının kesinleşmesini uzatacak. Eyalet yasalarına göre seçim sonuçlarının 11 Aralık’a kadar kesinleştirilmesi gerekiyor. Bu durumu öngören hem Demokrat hem de Cumhuriyetçiler, hukuk birimlerini seçim günü alarmda olacak şekilde görevlendirdiler.
Her iki kampın amacı ise Ohio’da kesin bir galibiyet kazanmak ve işi hukuki yollara sapmadan halletmek. Demokrat Parti’nin Ohio’daki başkanı Chris Redfern, gönüllülerle birlikte 750 kişilik bir ekiple çalıştıklarını belirterek “Tüm seçmen hareketlerini tek tek izliyoruz. Kapılarına gidiyoruz, telefon ve e-postalarla ulaşıyoruz. Artık geleneksel seçim öncesi kampanyalar dönemi sona erdi. Sürekli olarak seçim kampanyası halindeyiz” diye konuştu. Redfern tüm kamuoyu araştırmalarında Obama’nın 2 ila 4 puan ileride olduğunu ama son ana kadar çalışmaya devam edeceklerini de söyledi. Obama’nın özellikle Afro-Amerikanların, kadınların ve gençlerin oyunu alması bekleniyor. Romney ise iş çevreleri ve beyaz orta sınıfa yakın. Cumhuriyetçi Bennert, Romney’nin kazanacağını çünkü işlerin 2008’den çok farklı olduğunu kaydederek şöyle dedi: “O zaman Cumhuriyetçilerde George W. Bush ve Afganistan-Irak yorgunluğu ile ağır ekonomik bunalımın etkileri vardı. Ayrıca Obama çok güçlü bir mesajla çıkmıştı. Şimdi Ohio’da bu koşulların hiçbiri kalmadı.”

 

Seçim herkesi yorgun düşürdü

ABD’de 6 aydır süren seçim kampanyasının son gününe girilirken Demokrat Başkan Barack Obama ve Cumhuriyetçi rakibi Mitt Romney, kararsızların yoğun olduğu salıncak eyaletlerde son ikna turlarını atıyor. Obama önceki gün Ohio, Wisconsin, Iowa ve Virginia’da art arda düzenlenen mitinglerde Romney’yi ‘çok yetenekli bir tüccar’ olarak niteledi. Haftalardır sürdürdüğü mitingler nedeniyle yorgunluğu sesinden belli olan Obama, gece 11’de Virgina’daki mitingde en büyük destekçilerinden eski Başkan Bill Clinton’la beraber sahneye çıktı. Mitinglerde soğuk hava nedeniyle yanlarında battaniyelerle gelen kalabalığı Katy Perry, John Mellencamp ve Dave Matthews gibi ünlü şarkıcılar coşturdu. Obama dün turunu Florida, Colorado and Ohio’da sürdürdü. Romney ise Iowa, Ohio ve Virginia’nın yanı sıra Demokratların kalelerinden Pennsylvania’da miting düzenledi. Obama’nın Demokratlara verecekleri oyun Cumhuriyetçilerden intikam almak anlamına geleceği yönündeki sözlerini eleştiren Romney, “İntikam için oy mu? Ülkeye duyduğun sevgiden dolayı oy vermelisin. Artık ABD’yi daha iyi bir yer haline getirme zamanı geldi” dedi.
Ülkede aylarca süren kampanya sürecinde halkın seçime ilgisinin azalması nedeniyle genelde katılım düşük kalıyor. ABC News/Washington Post anketine göre, seçime iki gün kala adayların oy oranları yüzde 48’de eşitlendi. Bu sonuca göre kararsız seçmenin oyunu alan aday başkanlık koltuğunun sahibi olacak. {VIRGINIA-OHIO/AP-BBC}