ABD, Suriye ateşini büyütecek

ABD, Suriye ateşini büyütecek
ABD, Suriye ateşini büyütecek
Amerikan yönetimi Suriye'de kimyasal silah kullanılmasıyla kırmızı çizginin aşıldığını belirtip muhalifleri doğrudan silahlandırma kararı aldı.

ABD , Suriye krizinde ‘kırmızı çizgi’ olarak belirlediği kimyasal silah kullanımına dair ilk teyidini önceki gün uluslararası toplumla paylaşırken bunu, Başkan Barack Obama’nın ‘muhaliflere doğrudan askeri yardımı arttırma kararı aldığı’ açıklaması izledi. Açıklama Obama ve Rusya lideri Vladimir Putin’in kimyasal silah kullanımının ele alınacağı 17-18 Haziran’daki G8 zirvesi öncesine denk geldi. Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışman Yardımcısı Ben Rhodes “İstihbarat camiamız, rejimin geçen yıl çeşitli kereler muhaliflere karşı sarin gazı dahil küçük ölçekte kimyasal silah kullandığı değerlendirmesinde bulundu. 100-150 kişinin öldüğünü tahmin ediyorlar” dedi. Rhodes, ‘ellerinde muhaliflerin kimyasal silah kullandığına dair güvenilir bir kanıtın ise bulunmadığını’ söyledi. 

İdris öne çıkıyor 

Rhodes önümüzdeki haftalarda Kongre ile görüşmeler yürüteceklerini ve atılacak yeni adımların müttefik ülkelerle müzakereler sonucunda belirleneceğini vurgulayıp ekledi: “ABD ve uluslararası toplumun elinde bir dizi hukuki, mali, diplomatik ve askeri yanıt var. Tüm acil durum planlarımız hazır. Kararımızı, kendi zamanlamamıza göre alacağız.”
Rhodes gazetecilerle yaptığı telekonferansta ise ‘rejimin kimyasal silah kullanımından emin olduktan sonra Obama’nın ana muhalif grubun silahlı kanadına askeri yardımı arttırma kararı aldığını’ duyurdu. Rhodes, Salim İdris yönetimindeki Yüksek Askeri Konsey’in güçlendirileceğini vurgulayıp “Kimyasal silahlarla ilgili gelişme, bizi muhalefete sağlanan yardımları hem içerik hem de miktar açısından arttırmaya yöneltti” dedi. 

Ürdün operasyon üssü 

New York Times’a konuşan yetkililer ise ABD’nin hafif silahlar ve mühimmatın yanı sıra tanksavar silahlar da sağlayabileceğini belirtti. Wall Street Journal’a konuşan yetkililerse ‘Suriye’de sınırlı bir uçuşa yasak bölge oluşturulması ve bölgenin Ürdün’deki üslerden ABD ve müttefik uçaklarınca denetlenmesi’ seçeneğinin değerlendirildiğini belirtti. Bu planda ‘muhaliflerin Ürdün’de silahlandırılması’ seçeneğinin de yer aldığı iddia edildi. ABD’nin Ürdün’e Patriot ve F-16 uçakları sevk ettiği de anımsatıldı. Tasarının hazırlık sürecine katılan bir yetkili ise ‘planın BM Güvenlik Konseyi’nin onayı olmaksızın uygulanabileceğini söyledi. Yetkili, ‘ABD ordusunun Suriye hava sahasını düzenli olarak ihlal etmeyeceğini ve Suriye toprağını elinde tutmayacağını’ belirtti.
AP’ye konuşan yetkililer de silahların türüne dair kararların henüz son halini almadığını ancak küçük silahlar, cephane, saldırı tüfekleri, omuzdan atılan el bombaları ve diğer füzeler gibi çeşitli tanksavar silahlarını içeren bir dizi silah tedarik edilebileceğini belirtti. Yetkililer, CIA’in de muhaliflere silahların nasıl kullanılacağına dair eğitim vereceğini söyledi. 

Şam: Yalan dolu açıklama 

Şam ise ABD’yi yalana ve ucuz taktiklere başvurmakla suçladı. Dışişleri, ‘ABD’nin işgal için bahane yaratmak amacıyla kimyasal silah kullanıldığı yalanını ortaya attığını’ belirtti: “Terörist grupların kimyasal silahlara sahip olduğunu onaylayan birçok açıklama olmasına karşın Beyaz Saray masa başında üretilmiş bir raporla hükümeti bu tür silah kullanmakla itham etmektedir. ABD utanç verici mazeretlere başvurmaktadır. Teröristleri silahlandırma kararı, ABD’nin kan gölüne müdahil olduğunu kanıtlamaktadır. Bu siyasi çözüm niyetine dair ciddi soru işaretleri yaratmaktadır.” BM hem hükümetin hem de muhaliflerin kimyasal silah kullandığını rapor etmişti.

Avrupa ’daki müttefikler temkinli, Rusya ise tepkili
Britanya Dışişleri Bakanı William Hague, ABD’nin Suriyeli muhalifleri silahlandırma kararı üzerine “Yanıtımızın ne olacağını ABD, Fransa ve diğer ülkelerle derhal ele alacağız” derken Başbakanlık sözcüsü ‘muhalifleri silahlandırmaya hazır olmadıklarını’ söyledi. Ancak sözcü ‘uçuşa yasak bölge ya da diğer olası önlemleri reddetmediklerini’ vurguladı. Fransa Dışişleri ise şu açıklamayı yaptı: “BM Güvenlik Konseyi (BMGK) üyelerinin itirazı nedeniyle uçuşa yasak bölge bu aşamada zor.” Alman Dışişleri de Berlin’in muhalifleri kendi başına silahlandırmayacağını ve ortak zemin bulunması için konunun BMGK’da görüşülmesini istediğini söyledi. Hükümet sözcüsü ise “İç savaş yaşanan bir ülkeye silah yollanmasına yasalarımız izin vermez” dedi. Rusya Devlet Başkanlığı Danışmanı Yuri Uşakov, “ABD’lilerin bize sunduğu bilgiler inandırıcı değil” dedi. Uşakov, muhaliflere yardımın Cenevre Konferansı çabalarına zarar vereceğini söyledi. Duma Uluslararası İlişkiler Komitesi Başkanı Aleksey Puşkov ise ‘ABD’yi yalan ve düzmece bilgi vermekle’ suçladı: “Esad’ın kimyasal silah kullandığı bilgisi, Saddam’ın kitle imha silahı kullandığına dair bilginin üretildiği yerde üretilmiştir. Obama, George W. Bush’un izinden gidiyor. Dış müdahale için zemin yaratmak isteyen Esad mı? ”