ABD, Suriye elçiliğini boşalttı

ABD, Suriye elçiliğini boşalttı
ABD, Suriye elçiliğini boşalttı
ABD başkanı Obama'nın 'Suriye'de sorunları opersyon olmadan çözmek istiyoruz açıklaması yaptığı sırada, ABD'nin Şam büyükelçiliğini boşalttığı ortaya çıktı. İngiltere de, Şam büyükelçisini 'istişareler' için geri çağırdı.

ABD Dışişleri Bakanlığı, Suriye 'nin başkenti Şam'daki Büyükelçiliğin kapatılmasının ardından Şam Büyükelçisi Robert Ford ve diğer 17 diplomatın Suriye'den ayrıldığını bildirdi.

Bakanlık yetkilileri, Ford'un gün içinde Suriyeli yetkilileri ülkeden ayrılacağı konusunda bilgilendirdiğini, iki diplomatın havayoluyla, diğerlerinin de karayoluyla Ürdün'e gittiğini belirtti. Diplomatların ABD'ye döneceği kaydedildi.

Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Victoria Nuland da yaptığı yazılı açıklamada, Ford'un halen "Suriye ve halkının" elçisi olduğunu, Ford'un, Suriye muhalefetiyle temasını devam ettirerek ve Suriye halkının barışçı siyasi geçiş arayışını destekleyerek bu ülkeyle ilgili çalışmalarını sürdüreceğini ifade etti.

ABD Dışişleri Bakanlığı, geçen ay, Suriye'de Devlet Başkanı Beşşar Esad yönetiminin elçiliğin güvenliğini artırmaması halinde elçiliğini kapatacağı uyarısında bulunmuştu.

İngiltere 'den de benzer hamle
İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague, Suriye'deki şiddet olaylarının tırmanması nedeniyle Şam Büyükelçisinin istişarelerde bulunmak amacıyla geri çağrıldığını bildirdi.

Hague İngiliz parlamenterlere yaptığı açıklamada, Suriye'deki Beşşar Esad rejiminin muhaliflere yönelik aldığı sert tedbirlerden duyduğu tiksintiyi bir çok kanaldan ifade eden İngiltere'nin, Suriye rejimine bu mesajı iletmek amacıyla Suriye'deki büyükelçisini geri çağırdığını söyledi.

Obama: Suriye meselesi ‘operasyonsuz’ çözülmeli
Öte yandan ABD Başkanı Barack Obama, Suriye meselesini dış askeri müdahale olmadan çözmenin önemli olduğunu belirtti.

Obama, NBC'deki "Today" programında, tüm koşulların, ABD ve müttefiklerinin Libya'daki askeri operasyonuna benzer bir müdahaleye elvermediğini söyledi.

ABD Başkanı, Suriye'de müzakere yoluyla çözümün mümkün olduğunu da kaydetti.

Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad'ın iktidarı bırakması taleplerini sürdürdüklerini söyleyen Obama, Amerikan yönetiminin Suriye'deki şiddetle ilgili tutumunu savundu. (ajanslar)