ABD Suriye'de Rusya'yla iletişim hatlarını açtı

ABD Suriye'de Rusya'yla iletişim hatlarını açtı
ABD Suriye'de Rusya'yla iletişim hatlarını açtı
ABD Savunma Bakanı Ashton Carter, Suriye'de IŞİD'e karşı yürütülen operasyonlarla ilgili olarak Rusya'yla iletişim hatlarının açılması talimatını verdi.

RADİKAL - ABD Savunma Bakanı Ashton Carter'ın, ekibine, Suriye 'de IŞİD'e karşı yürütülen operasyonlarla ilgili olarak Rusya ile iletişim hatlarının açılması talimatı verdiği bildirildi.

ABD Savunma Bakanlığı Pentagon Sözcüsü Peter Cook, gazetecilere yaptığı açıklamada, "Bakan Carter, ABD Başkanı Barack Obama ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in dün yaptıkları görüşmenin sonrasında bu sabah ekibine Rusya ile iletişim hatlarının açılması talimatını verdi" dedi.

Rusya'dan yurtdışına asker hamlesi

'KAZA OLSUN İSTEMİYORUZ'

Cook, ABD ve Rusya'nın, Suriye'de IŞİD'e karşı savaşta ortak çıkara sahip olduğunu belirterek, Rusya ile başlatılacak görüşmelerin amacının, "devam eden koalisyon hava operasyonlarının gelecekteki herhangi bir Rus askeri faaliyetiyle çakışmaması, koalisyon hava personelinin güvenliğinin teminat altına alınması ve yanlış hüküm ve hesaplamalardan kaçınılmasının sağlanması" olacağını kaydetti.

Suudi Arabistan: Esad gitmeli ya da askeri operasyonla devrilmekle yüzleşir

     
Bu görüşmelere ilişkin takvim, hangi düzeyde yapılacağı ve diğer detayların gelecek günlerde karara bağlanacağını bildiren Cook, "Buradaki ilk amacımız, gelecekteki herhangi bir Rus askeri faaliyetiyle koalisyonun devam eden faaliyetleri arasında havada bir çakışma olmasının önlenmesi" ifadesini kullandı.

Japonya Başbakanı Putin'e koştu!

Cook, koalisyon hava operasyonlarının bütünlüğünü ve koalisyon pilotlarının emniyetini korumaya öncelik verdiklerinin altını çizerek, "Yanlış hüküm ve yanlış hesaplamalar istemiyoruz. Bir kazanın meydana gelmesini istemiyoruz" değerlendirmesinde bulundu. (AA)

ABD eğit-donat programına ara verdi