ABD Suriyeli örgütleri silahlandırmak için Belarus'la silah anlaşması yapmış

ABD Suriyeli örgütleri silahlandırmak için Belarus'la silah anlaşması yapmış
ABD Suriyeli örgütleri silahlandırmak için Belarus'la silah anlaşması yapmış
ABD'nin Suriye'de Esad karşıtı örgütleri silahlandırmak için Belarus'la yaptığı silah anlaşması ortaya çıktı. ABD'nin tüm çabasına rağmen, Belarus'un satmaya çalıştığı silahların 30 yıllık olduğu ve anlaşmanın militanların silahlandırılmasını geciktirdiği ortaya çıktı.

RADİKAL - ABD 'nin Purple Shovel isimli taşeron bir şirket üzerinden Belarus'tan binlerce Rus yapımı silah almaya çalıştığı, ancak silahların 30 yıllık olduğu ve düzgün çalışmadığı, bu sebeple anlaşmadan vazgeçildiği aktarılıyor. Silahların alınma sebebinin ise Suriye 'de Esad karşıtı militanları silahlandırmak olduğu söylenirken, anlaşma sırasında 41 yaşındaki ABD vatandaşı silah tüccarı Francis Norwillo'nun, tarihi geçmiş el bombasının patlaması sebebiyle öldüğü bildiriliyor.

Sol'un Buzzfeed'den aktardığı habere göre, ABD'nin "demokratik olmayan" rejimlerle işbirliği yapmayacağına dair kendi politikalarına uymayarak, Avrupa Birliği tarafından da yaptırım uygulanan Belarus'tan milyonlarca dolar değerinde silah alınması için Purple Shovel'a izin verdiği söyleniyor.

Suriye: İhtiyaç duyarsak Rus kuvvetlerini çağırırız

ÇOK BÜYÜK ANLAŞMALARDA ROL OYNADI

Belarus'un Suriye yönetimine de silah sattığı bildirilirken, BuzzFeed News'e konuşan bir Pentagon sözcüsü, eğit-donat programında hala kararlı olduklarını, Belarus ile yapılması planlanan anlaşmanın yapılamamasının hiçbir şeyi engellemediğini, sadece silah alımını geciktirdiğini açıklıyor.

Rusya Suriye'de evlerinden olanlar için kamp inşa etti

Haberde, Purple Shovel'ın bilinmeyen küçük bir firma olduğu ancak çok büyük anlaşmalarda rol oynadığı belirtiliyor.

Wall Street Journal: Rusya, Suriye'ye savaş uçağı gönderdi

Rusya ve ABD orduları yeniden görüşmeye başlayacak


  http://www.radikal.com.tr/143693114369311

  YORUMLAR
  (1 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  İki saçmalık; eğit-donat ve ılımlı-radikal islam - legendary

  Daha önceki yorumlarımda da belirtmiştim. Batılıların ılımlı ve radikal İslamı hangi kriterlere göre ayırt ettiklerini bugüne kadar anlayabilmiş değilim. (Kafa keserek öldürüyorsa radikal, kesmeden nazikçe (!) öldürüyorsa ılımlı herhalde) Bu temelsiz bir ayrım ve bu hatalı bakış açısı yanlış müttefikler ve yanlış ittifaklar peşinde koşulması sonucunu doğuruyor ki bu hata onca tecrübeye rağmen (Afganistan, Libya vs.) neden ısrarla yapılıyor anlamak mümkün değil. Bana sadece günlük bir siyaset güdülüyormuş izlenimi veriyor. Yani uzun vadeli ve ayrıntılı düşünülmüş bir planın sonucu gibi gelmiyor. Zaten sosyal olayları öyle öngörümlemek, planlamak da mümkün değildir... İkincisi şu eğit-donat kadar yanlış bir politika olamazdı. Ve bu hatada yine bu kadar ısrar edilmesi bir başka tutarsızlık. Bir de bu Suriye konusunda Esad karşıtı cephe o kadar tutarsız ki; Batı ikilemde bu anlaşılıyor. Türkiye Esad'ı düşürmekte aşırı hırslı ve istekli bu da anlaşılıyor. Diğer taraftan Türkiye ve Batılı ülkelerin birbirinin akılsızca işler yapmasına katkı sağladığını düşünüyorum... Bilgi alışverişinde çift taraflı bir tutarsızlık olduğu kanısındayım. Hem Batı hem Türkiye birbirlerini eksik veya yanlış bilgilerle desteklediklerinden dolayı işi yüzüne gözüne bu kadar bulaştırıyor olabilir... Yani çoğu insanın sandığının aksine Batılı ülkeler dahil hemen hiçbir ülke fazla rasyonel yönetilmiyor.