ABD Suriyeli örgütleri silahlandırmak için Belarus'la silah anlaşması yapmış

ABD Suriyeli örgütleri silahlandırmak için Belarus'la silah anlaşması yapmış
ABD Suriyeli örgütleri silahlandırmak için Belarus'la silah anlaşması yapmış
ABD'nin Suriye'de Esad karşıtı örgütleri silahlandırmak için Belarus'la yaptığı silah anlaşması ortaya çıktı. ABD'nin tüm çabasına rağmen, Belarus'un satmaya çalıştığı silahların 30 yıllık olduğu ve anlaşmanın militanların silahlandırılmasını geciktirdiği ortaya çıktı.

RADİKAL - ABD 'nin Purple Shovel isimli taşeron bir şirket üzerinden Belarus'tan binlerce Rus yapımı silah almaya çalıştığı, ancak silahların 30 yıllık olduğu ve düzgün çalışmadığı, bu sebeple anlaşmadan vazgeçildiği aktarılıyor. Silahların alınma sebebinin ise Suriye 'de Esad karşıtı militanları silahlandırmak olduğu söylenirken, anlaşma sırasında 41 yaşındaki ABD vatandaşı silah tüccarı Francis Norwillo'nun, tarihi geçmiş el bombasının patlaması sebebiyle öldüğü bildiriliyor.

Sol'un Buzzfeed'den aktardığı habere göre, ABD'nin "demokratik olmayan" rejimlerle işbirliği yapmayacağına dair kendi politikalarına uymayarak, Avrupa Birliği tarafından da yaptırım uygulanan Belarus'tan milyonlarca dolar değerinde silah alınması için Purple Shovel'a izin verdiği söyleniyor.

Suriye: İhtiyaç duyarsak Rus kuvvetlerini çağırırız

ÇOK BÜYÜK ANLAŞMALARDA ROL OYNADI

Belarus'un Suriye yönetimine de silah sattığı bildirilirken, BuzzFeed News'e konuşan bir Pentagon sözcüsü, eğit-donat programında hala kararlı olduklarını, Belarus ile yapılması planlanan anlaşmanın yapılamamasının hiçbir şeyi engellemediğini, sadece silah alımını geciktirdiğini açıklıyor.

Rusya Suriye'de evlerinden olanlar için kamp inşa etti

Haberde, Purple Shovel'ın bilinmeyen küçük bir firma olduğu ancak çok büyük anlaşmalarda rol oynadığı belirtiliyor.

Wall Street Journal: Rusya, Suriye'ye savaş uçağı gönderdi

Rusya ve ABD orduları yeniden görüşmeye başlayacak