ABD Suriye'ye girmeye mi hazırlanıyor?

ABD Suriye'ye girmeye mi hazırlanıyor?
ABD Suriye'ye girmeye mi hazırlanıyor?
ABD istihbaratı Suriye'deki ilk incelemelerin ardından kimyasal silah kullanıldığını rapor etti. Daha önce temkinli açıklamalar yapan ABD, Suriye açıklarına yeni bir savaş gemisi gönderdi.

ABD , Akdeniz 'deki askeri varlığını güçlendiriyor. Amerikan yönetimi, görevini tamamlayarak ülkeye dönmesi planlanan bir savaş gemisinin Akdeniz'e konuşlandırılacağı açıklandı.

ABD Savunma Bakanlığı'ndan bir yetkili, füze donanımlı savaş gemisinin Akdeniz'e gönderilmesine gerekçe olarak Suriye 'de artan gerginliği gösterdi.

Ancak, donanmaya verilen herhangi bir operasyon emri olmadığı da vurgulandı.

İSTİHBARAT RAPORLARI "KİMYASAL" DİYOR
Bu gelişmelerin öncesinde ABD ve müttefik ülkelerin istihbarat kurumlarının Suriye'de hafta içi düzenlenen ve 1300 kişinin ölümüne neden olduğu iddia edilen saldırıyla ilgili ilk incelemelerinden elde ettikleri sonuçların kimyasal silah kullanımına işaret ettiğini açıkladı.

ABD'li ve Avrupalı güvenlik kaynakları saldırıyı Esad hükümetinin onayıyla Suriye güçlerinin düzenlediğini söyledi.

Reuters'ın haberine göre, adlarının açıklanmasını istemeyen kaynaklar söz konusu bulguların henüz ilk aşamada olduğunu ve tedbirle yaklaşılması gerektiğini ifade etti. Kaynaklar uzmanların halen kesin kanıt arayışında olduğunu, ancak buna ulaşmanın günler, haftalar hatta daha uzun bir süre alabileceğini belirtti.

RİCE: KİMYASAL SALDIRI AYDINLATILMALI
ABD Başkanı Obama’nın Ulusal Güvenlik Danışmanı Susan Rice ise twitter’dan yaptığı açıklamada Suriye’de yaşananın kimyasal bir saldırı olduğunu belirterek bu konuda acil ir soruşturma talep etti.
Rice twitter’dan şunları söyledi:

Beşar Esad neyi gizliyor? Dünya , Çarşamba günkü belirgin kimyasal saldırıyla ilgili bağımsız bir soruşturma talep ediyor. Hemen.
Aksi takdirde, hepimiz Esad’ın suçlu ve yine yalan söylediği sonucuna varacağız.

GENELKURMAY BAŞKANLARI TOPLANIYOR
ABD ve Türkiye başta olmak üzere yedi ülkenin genelkurmay başkanlarının önümüzdeki beş gün içinde Ürdün'de Suriye konulu bir toplantı yapacağı bildirildi.İlk olarak Twitter'da saygın ABD'li gazeteci Laura Rozen tarafından ortaya atılan bu iddia daha sonra Ürdün resmi haber ajansı tarafından doğrulandı. En Nahar'ın haberinde "Suriye'nin Dostları Grubu'nun genelkurmay başkanları arasında Amman'da bir toplantı yapılacak" denildi.

Rozen, dün gece Twitter hesabından paylaştığı ve bölgesel askeri kaynaklara dayandırdığı mesajında, "ABD, Ürdün, Suudi Arabistan Türkiye, Katar, İngiltere ve Fransa'nın genelkurmay başkanları 3-5 gün içinde Ürdün'de Suriye konulu bir toplantı yapacak" demişti.