'ABD, Türk ve İsrailli yetkilileri buluşturmaya çalışıyor'

'ABD, Türk ve İsrailli yetkilileri buluşturmaya çalışıyor'
'ABD, Türk ve İsrailli yetkilileri buluşturmaya çalışıyor'

İsrail'in 2010 Mayıs'ında Gazze'ye gitmek isteyen Mavi Marmara gemisine uluslararası sularda düzenlediği saldırıda 9 Türk hayatını kaybetmişti.

İsrail'de yayın yapan Channel 10 kanalı, ABD'nin, Türkiye-İsrail ilişkilerini onarmak için İsrail Savunma Bakanı Barak ile Türk mevkidaşı İsmet Yılmaz arasında bir görüşme ayarlamak için uğraştığını öne sürdü.

TEL AVİV - ABD’nin, Türkiye -İsrail ilişkilerini onarmak için sahne arkasında çaba gösterdiği, ABD’li yetkililerin, İsrail Savunma Bakanı Barak ile Türk mevkidaşı İsmet Yılmaz arasında bir görüşmeyi ayarlamak için uğraştığı öne sürüldü. İsrailli medya, İsrail Başbakan Yardımcısı olarak yeni atanan Shaul Mofaz’ın da, Barak gibi Türkiye ile ilişkilerin normalleşmesine güçlü bir destek verdiğini de kaydetti.

Channel 10 kanalı, ABD’nin Türkiye ile İsrail arasındaki ilişkileri onarmak için sahne arkasında çaba gösterdiğini belirtirken, ilişkilerin yakında iyileşebileceğini iddia etti. İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun, Mavi Marmara operasyonu sırasında öldürülen dokuz Türk için özür dilemeyi reddettiği, bunun üzerine Türkiye’nin ilişkilerin düzeyini düşürdüğü anımsatıldı.

Haberde Türkiye ile İsrail arasındaki ilişkileri onarmak için sahne arkasındaki çabaları koordine eden ABD’li yetkililerin “Savunma Bakanı Ehud Barak ile Türk mevkidaşı arasında bir görüşmeyi ayarlamaya çalıştıkları” ifade edildi.

Channel 10, yapılan bu girişimlerin bir nedeninin, ABD Başkanı Barack Obama ile Başbakan Recep Tayyip Erdoğan arasında “sıcak” ilişkiler olduğunu belirtirken, diğer bir neden olarak da hem Barak’ın, hem de Başbakan Yardımcısı olarak atanan Shaul Mofaz’ın, Türkiye ile ilişkilerin normalleşmesini güçlü bir biçimde desteklemesini gösterdi.

Arutz Sheva sitesince yansıtılan haberde Netanyahu ve Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman’ın, filo olayı için özür dilemeye güçlü itirazlarını dile getirdikleri ancak artık Barak ve Mofaz’ın birlikte hükümet içinde daha fazla ağırlık taşımaları nedeniyle, Türkiye ile ilişkilerde bir yakınlaşmaya gidibelieceği yorumu yapıldı.

Geçtiğimiz günlerde İsrail’de yaşanan sürpriz gelişme ile ana muhalefet partisi Kadima’nın lideri olan eski Savunma ve Genelkurmay Başkanı Mofaz, iktidardaki koalisyona katılmıştı. (anka)