ABD: Türkiye bir an önce Başika'dan çekilmeli

ABD: Türkiye bir an önce Başika'dan çekilmeli
ABD: Türkiye bir an önce Başika'dan çekilmeli
ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden, Irak'ın Musul kenti yakınlarındaki Başika kasabasında bulunan Türk askerlerinin 'bir an önce' bölgeden çekilmesi gerektiğini söyledi.

RADİKAL - Irak Şam İslam Devleti'nin (IŞİD) Başika'da düzenlediği ve 4 Türk askeri dahil toplam 10 kişinin yaralandığı saldırı sonrası Irak Başbakanı Haydar El Abadi ile telefonda görüşen ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden, Türk askerlerinin Irak topraklarına Bağdat'ın rızası olmadan girdiğini söyleyerek, Başika kasabasında bulunan Türk askerlerinin 'bir an önce' bölgeden çekilmesini istedi.

Biden'ın makamından yapılan açıklamada ise "Türkiye ve Irak'ın diyaloğu artırıp gerilimi düşürmesi şu anda her zamankinden daha önemli. ABD, Irak'ın toprak bütünlüğüne saygı duyuyor. Türkiye'den de aynısını bekliyoruz" denildi.

Başbakan Davutoğlu'dan Başika'ya düzenlenen saldırıyla ilgili açıklama

Açıklamada, Biden ve Abadi'nin, Başika'ya sevkiyat sonrasında Bağdat'ın gösterdiği tepki üzerine Türkiye'nin askerleri geri çekmeye başlamasını 'memnuniyetle karşıladıkları' belirtilerek, "İki lider çekilmenin sürmesi konusunda mutabık kaldı" denildi ve geri çekilmenin devam etmesi çağrısı yapıldı.

Konuyla ilgili olarak, ABD'nin ünlü Associated Press haber ajansında yer alan haberde ise, Türkiye ve Irak arasındaki gerilim için "ABD açısından istenmeyen bir gelişme oldu. Washington Ankara'yı IŞİD'e karşı daha etkin olma konusunda ikna etmeye çabalıyor" yorumu yapıldı.

Özellikle Irak'ın Şii bölgelerinde Türkiye'nin Başika'ya asker göndermesi yoğun biçimde protesto edilmiş, Irak Başbakanı Abadi, konuyu Birleşmiş Milletler gündemine taşıyacağını belirtmişti.

Türkiye ise Başika'ya asker sevkiyatının, "Peşmerge güçlerine eğitim veren ve yaklaşık iki yıldır bölgede bulunan birliklerin görev değişimi nedeniyle" yapıldığını söylemişti.

(BBC - AP - Reuters)

IŞİD, Musul'un Başika bölgesinde Sünni güçlerin karargahını vurdu

ABD'den Başika saldırısına kınama

 


  http://www.radikal.com.tr/149419914941993

  YORUMLAR
  (3 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  cok komik.. - user580509

  Irak yonetimi ve cenesi dusuk Biden ISID den de cekilmesini isteseler ya.. Adamlarin uc kisilik cete gelince topu tufegi birakip kacmalarindan sonra Turkiyeye kafa tutmalari cok komik dogrusu. ABD de bolgeyi ve Suriyeyi Irana birakmaya karar vermis gibi. Belki de nukleer anlasmasinin gizli kismidir

  Diyene bak! - B. KURT

  Tamam, biz zaten çekilmeliyiz de, bunun orayı zamanında işgal edip, Ortadoğu'nun bu hale gelmesinde bir numaralı söz sahibinin ağzından duymak ilginç!

  Daha kaç tekme yememiz gerekiyor. - user1141139

  Büyük çocuklar oynarken sahada ayak altında dolaşan şımarık çocuklar kulağından tutulup saha dışına atılır.