ABD: Türkiye, IŞİD'e karşı daha aktif olmalı

ABD: Türkiye, IŞİD'e karşı daha aktif olmalı
ABD: Türkiye, IŞİD'e karşı daha aktif olmalı
ABD Savunma Bakanı Carter, Türkiye'nin düzenlediği hava operasyonlarının çoğunun IŞİD'i hedef almadığını söyledi ve IŞİD ile mücadelede Türkiye'nin daha fazlasını yapmasına ihtiyaçlarının olduğunu vurguladı.

RADİKAL - ABD Savunma Bakanı Ashton Carter, Türkiye’nin hava operasyonlarının çoğunun IŞİD’i hedef almadığını iddia etti. Carter, IŞİD ile mücadelede Türkiye’nin daha fazlasını yapmasına ihtiyaçlarının olduğunu söyledi.

ABD Temsilciler Meclisi Silahlı Hizmetler Komitesi'nde düzenlenen oturumda ABD'li milletvekillerinin sorularına cevap veren Carter, ABD’nin IŞİD’e karşı oluşturulan küresel koalisyona liderlik etmesinin önemli olduğunu, ancak müttefiklere de ihtiyaç duyduğunu söyledi. Carter, "Türkiye’nin, IŞİD’in ortaya çıkmasından bu yana kontrol altına alınamayan sınırları kontrol altına alacak bir şekilde bölgesinde daha fazlasını yapmasına ihtiyacımız var" dedi.

Esad: Rusya'nın sahadaki dengeleri değiştirmesi Erdoğan'ın sinirini bozdu

'CİDDİ BİR MESELE'

Türkiye’den IŞİD’in yöneticileri ve destekçilerinin peşine düşmesini beklediklerini belirten Carter, “Havada ve karada daha aktif olmalarını istiyoruz. Hava operasyonlarının çoğu IŞİD’i hedef almıyor. PKK’yı hedef alıyor. PKK Türkiye’nin sınırları içindeki bir terör örgütü. Bu konudaki kaygılarını anlıyoruz, fakat IŞİD’e karşı daha fazlasını yaptıklarını görmek istiyoruz” ifadelerini kullandı.

Erdoğan: Daha önce benimle ilgili Putin'in beyanları hep mert ve cesurluğum üzerinedir

Başkan Barack Obama’nın, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile yakın zamanda görüşmeler gerçekleştirdiğini hatırlatan Carter, “Bu bizim en önemli önceliklerimizden biri. Onlardan daha fazlasını yapmasını istiyoruz” diye konuştu.

Medvedev yaptırım talimatını imzaladı

Türkiye’nin Suriye ve Irak’ın hemen yanında yer alan bir ülke olduğunu belirten Carter, Türkiye’nin yeterince destek vermemesinin 'ciddi bir mesele' olacağını sözlerine ekledi. (CİHAN) 

AB yetkilisi: Suriye anlaşmasını Türkiye engelledi

NATO, Türkiye için Akdeniz'e uçak ve savaş gemileri gönderiyor