ABD: Türkiye ve Rusya'yla Suriye'yi görüşmek istiyoruz

ABD: Türkiye ve Rusya'yla Suriye'yi görüşmek istiyoruz
ABD: Türkiye ve Rusya'yla Suriye'yi görüşmek istiyoruz
ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, ilerleyen günlerde Rusya, Suudi Arabistan, Türkiye ve Ürdün'le Suriye konusunu ele almak üzere görüşmeler gerçekleştireceğini duyurdu.

RADİKAL - ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, birkaç gün içerisinde Rusya, Suudi Arabistan, Türkiye ve Ürdünlü liderlerle Suriye krizini görüşeceğini söyledi. Washington'un "Suriye'de topyekun çöküşün" önüne geçmek için çalıştığını ifade eden Kerry, Madrid temasları sırasında Suriye krizinin tüm bölgeyi etkisi altına almasını önlemek için liderlerle temasa geçeceğini söyledi. Kerry'nin açıklamalarının ardından Moskova'dan da yanıt geldi.

Rus Interfax haber ajansına konuşan bir Kremlin yetkilisi, "ABD'lilerin teklifinden haberdarız. Üzerinde çalışıyoruz" dedi. Rusya, ABD'yi Suriye konusunu görüşmekten kaçınmakla suçluyordu. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ABD'li yetkilileri Moskova'da kabul etme teklifini Washington'a sunduklarını ancak olumsuz yanıt aldıklarını ifade etmişti.

Kerry, Netanyahu ve Abbas'la görüşecek

YAPICI DAVRANMAMAKLA ELEŞTİRDİ

Putin, Rus yetkililerin Washington'da temaslarda bulunması teklifine de olumsuz yanıt verildiğini belirterek "ABD'li ortaklarımızın doğrudan diyalog kurmayı reddederken nasıl olup da Rusya'nın Suriye'de uluslararası terörizme karşı verdiği mücadeleyi eleştirdiğini anlayamıyorum" demişti ve ABD'yi yapıcı davranmamakla eleştirmişti.

'3 günde en az 70 bin kişi Halep'ten kaçtı'

İŞBİRLİĞİ YAPILMIYOR

Moskova'nın 30 Eylül'de başlattığı hava operasyonlarıyla birlikte iki ülke arasındaki gerilim tırmandı. ABD'den gelen açıklamalarda Rusya'nın Suriye'de Devlet Başkanı Beşşar Esad yönetimini desteklemek adına attığı adımların ülkedeki istikrarsızlığı artıracağı ifade edildi. Rus ve ABD'li askeri yetkililer, her iki ordunun hava kuvvetlerinin de operasyon düzenlediği Suriye'de iletişimsizlikten kaynaklanan sorunlar yaşanmaması için karşılıklı bilgi paylaşımı yapıyor.

Kadirov: IŞİD Rusya'ya karşı üretildi

Ancak Suriye'de IŞİD'e karşı mücadele konusunda ABD ve Rus hava kuvvetlerinin bir işbirliği söz konusu değil. (BBC Türkçe)

Erdoğan ve Merkel mülteci sorununu görüştü