ABD: Tweet meselesini büyükelçiliğe sorun

ABD: Tweet meselesini büyükelçiliğe sorun
ABD: Tweet meselesini büyükelçiliğe sorun
Başbakan Erdoğan'ın Wall Street eylemlerinde 17 kişinin öldüğünü söylemesi üzerine, ABD'nin Ankara Büyükelçiliği'nin önce bunu yalanlayan bir tweet atıp sonra silmesine ABD'den yanıt geldi.

WASHINGTON - ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Jen Psaki, Taksim Gezi Parkı'ndaki olaylarla ilgili olarak, "Tüm tarafların retoriklerin artmadığından emin olması ve şiddetten kaçınması yönünde çağrı yapmaya odaklanmaya devam ediyoruz" dedi.

Psaki, günlük basın toplantısında, Taksim Gezi Parkı'ndaki olaylara yönelik soru üzerine, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ile Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun hafta sonu telefonda görüştüklerini ama konuşmanın asıl olarak Suriye ile ilgili olduğunu kaydetti.

Psaki, "Tabii ki sükunetin sağlanması, tüm tarafların retoriklerin artmadığından emin olması ve tüm tarafların şiddetten kaçınması yönünde çağrı yapmaya odaklanmaya devam ediyoruz" ifadesini kullandı.

SİLİNEN TWEET’İ BÜYÜKELÇİYE SORUN
"Başbakan Recep Tayyip Erdoğan 'ın ABD'deki Wall Street eylemlerinde 17 kişinin öldüğünü söylemesi üzerine, ABD'nin Ankara Büyükelçiliği'nin bunun tersini ifade eden tweet attığı ama sonrasında bunu sildiği" ifadesi üzerine Psaki, "(Büyükelçilik) Bilgilere dayanarak konuştu. Buradaki Wall Street eylemlerinde kimsenin ölmediği doğrudur. Ama bu karar (tweetin silinmesi) büyükelçilik tarafından alınmıştır ve onlara sormanızı öneririm" diye konuştu.

Psaki, olayların ABD ile Türkiye 'nin Suriye konusundaki ilişkisine yönelik soru üzerine, "Bakan Kerry'nin Bakan Davutoğlu ile çok iyi bir çalışma ilişkisi var. Suriye'deki muhaliflere en iyi nasıl yardım edilebileceğine yönelik seçeneklerin tartışılması ve koordinasyonu konusunda çok yakından çalışıyorlar. Dünyadaki birçok konferansta bir araya geliyorlar ve düzenli olarak konuşuyorlar. Onlarla yakından çalışmaya devam edeceğiz" değerlendirmesinde bulundu. (aa)