ABD ve Fransa'dan, Paris'te 'Suriye'ye müdahale' zirvesi

ABD ve Fransa'dan, Paris'te 'Suriye'ye müdahale' zirvesi
ABD ve Fransa'dan, Paris'te 'Suriye'ye müdahale' zirvesi

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry

Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius ile Paris'te bir araya gelen ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, "Uluslararası camia kimyasal silah kullanımı karşısında kayıtsız kalamaz" dedi.

PARİS – Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius, başkent Paris'te Suriye 'deki son gelişmeleri gözden geçirmek üzere ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ile bir araya geldi.

John Kerry, görüşmeden sonra basına yaptığı açıklamada, uluslararası camianın Şam'ın kimyasal silah kullanımı karşısında "kayıtsız" kalamayacağını söyledi.

Kerry, Suriye kriziyle ilgili olarak Fransa ile aynı görüşte olduklarını belirtti ve Şam yönetimine karşı kararlı ve ölçülü bir yanıt vermekten yana olduklarını ifade etti.

Görüşmede, Suriye krizi ile birlikte Ortadoğu ’daki gelişmeler de ele alındı.

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, dün Rusya’daki G-20 zirvesinin ardından yaptığı açıklamada, ülkesinin, Suriye’ye askeri müdahele için BM uzmanlarının raporunu ve ABD Kongresi’nin kararını bekleyeceğini söylemişti.

Fransa’nın, Suriye yönetimi karşısındaki ittifakın mümkün olduğu kadar geniş olmasından yana olduğunu ifade eden Hollande, Fransa’nın yapacağı olası bir müdahalenin sadece Suriye’nin askeri hedeflerine yönelik olacağını söylemişti.

AA