ABD ve İngiltere geri adım mı atıyor

ABD ve İngiltere geri adım mı atıyor
ABD ve İngiltere geri adım mı atıyor
Suriye'deki kimyasal saldırıyla ilgili ABD Başkanı Obama ve İngiltere Başbakanı Cameron'un açıklamaları Suriye operasyonu ile ilgili geri adım sinyali olarak yorumlandı.

New York Times'ın aktardığına göre, ABD 'li yetkililer dün yaptıkları açıklamalarda saldırıyı doğrudan Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'a bağlayan kesin kanıtlar olmadığını belirterek istihbarat sunumuyla ilgili beklentileri düşürmeye çalıştı. Yetkililer raporda Suriyeli komutanların telekulağa takılmış konuşma kayıtları ya da sahadaki ajanlardan ve kaynaklardan doğrudan raporlar bulunmayacağını vurguladı.

Ancak yetkililer Esad'ı saldırıya bağlayan elle tutulur kanıtlar olmasa da Suriye ordusunun eylemlerinde sorumluluğun Esad'da olduğunu ve dolayısıyla hesabın kendisinden sorulması gerektiğini belirtti.

Öte yandan BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun'un müfettişlere daha fazla zaman verilmesi yönündeki çağrısı da etkili olacak gibi görünüyor.

İNGİLTERE MUHALEFETİ FREN KOYDU
ABD’nin operasyon hazırlığı sırasındaki en önemli müttefiki Londra’da da geri adımlar atılıyor.

Bugün Avam Kamarası'nda yapılacak kritik oylama öncesi İşçi Partisi'nin yoğun muhalefetiyle karşılaşılınca Suriye'ye askeri müdahaleye katılımının önüne sert bir fren koyuldu.

Önceki gün İşçi Partisi Başkanı Ed Miliband muhalefetin Cameron'ı destekleyeceğine işaret etmişti. Ancak dün gece yeniden devreye giren muhalefet, destek karşılığında altı talepte bulundu. Bu talepler arasında denetçilerin raporuyla ilgili bir BM Güvenlik Konseyi oylaması yapılması, Avam Kamarası'na detaylı raporlar verilmesi, İngiltere eyleme geçmeden önce ikinci bir oylama yapılması, Esad rejiminin kimyasal saldırısından sorumlu olduğuna dair "ikna edici kanıtlar" bulunması ve müdahale için "uluslararası hukukta açık bir temel" olması.

Gölge kabinenin dışişleri bakanı Douglas Alexander bu talepler karşılanmadıkça 'evet' oyu vermeyeceklerini belirtirken "Başbakan'a açık çek vermeye hazır değiliz" dedi.

CAMERON İKİNCİ OYLAMAYI KABUL ETTİ
İşçi Partisi'nin tepkileri karşısında Cameron olası bir ayaklanmayı önlemek için ikinci bir oylamaya gidilmesini kabul etmek zorunda kaldı.
Guardian'a konuşan kaynaklar ABD'nin saldırıyı bu hafta sonu gerçekleştirmeyi planladığını ancak İngiltere'nin yokluğunda B planına geçerek operasyonu Obama'nın G20 zirvesi için Rusya'ya gideceği salı gününe sarkıtabileceğini belirtti.

Böyle bir hamleyle Obama yönetimi Cameron hükümetine bir can simidi uzatmış olacak.

ŞAM HALKI DA HAZIRLANIYOR
Suriye'nin başkenti Şam'da da her an bir saldırı olabileceği beklentisiyle hazırlık yapılıyor.
Vatandaşlar kendilerini evlere kapattı, askeri binalar boşaltıldı ve askerler kontrol noktalarına yığıldı.
Sokaklar her zamankinden daha boş zira birçok kişi ya işe gitmeyip evinde kalıyor ya da komşu Lübnan'a kaçıyor. Bazıları ekmek stoklamak için kuyruklara giriyor. Bu esnada ordu da üzerine düşeni yapıyor.
Muhaliflerin aktardığına göre, geçtiğimiz yıl iki bombalı saldırının hedefi olan Emevi Meydanı'ndaki ordu karargahı ve istihbarat binaları kısmen boşaltıldı. Üst düzey yetkililer de alternatif toplanma noktalarına gönderildi. (Hürriyet)