ABD ve Küba 54 yıl sonra karşılıklı elçilik açacak

ABD ve Küba 54 yıl sonra karşılıklı elçilik açacak
ABD ve Küba 54 yıl sonra karşılıklı elçilik açacak
ABD'nin başkenti Washington D.C'de, Küba Büyükelçiliği'nin bugün açılacağı bildirildi. Küba'daki ABD Büyükelçiliği ise önümüzdeki ay açılacak.

RADİKAL - ABD ve Küba ilişkilerinin yeni bir sürece girmesinin ardından, ilk aşama olarak Küba Büyükelçiliği, Küba Dışişleri Bakanı Bruno Rodriguez tarafından başkent Washington D.C.’de bu sabah resmen açılacak. ABD Başkanı Barack Obama’nın, 1 Temmuz’da yaptığı Küba ile ilişkilerin normalleştirilmesine yönelik açıklamasının ardından, yaklaşık 50 yıl sonra ABD ile Küba arasındaki ilişkiler ilk kez resmi düzeyde başlayacak.

ABD’nin Küba’nın başkenti Havana Büyükelçiliği’nin ise önümüzdeki ay, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry tarafından açılması bekleniyor. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby, açılış için gelecek olan Rodriguez’in, Bakan Kerry ile açılış sonrası bakanlıkta bir araya geleceğini duyurdu. Görüşme sonrası ortak basın toplantısı yapılacağını belirten Kırby, açılıştan önce bakanlık lobisindeki diplomatik ilişkilerin yürütüldüğü ülke bayraklarının arasına Küba bayrağının da asılacağını söyledi. ABD ve Küba, 1961 yılında kesilen diplomatik ilişkileri yeniden yapılandırılmasının  koşulları üzerinde altı aydır görüşmelerde bulunuyordu. (Nafiz Albayrak/DHA)

Küba'da mescit açıldı

Castro'dan 'yoldaş' Tsipras'a tebrik

ABD, Küba'yı terör listesinden çıkardı