ABD ve Rusya Suriye konusunda anlaştı

ABD ve Rusya Suriye konusunda anlaştı
ABD ve Rusya Suriye konusunda anlaştı
ABD Savurma Bakanlığı, Suriye'deki operasyonlar konusunda Rusya ile anlaşma sağlandığını açıkladı.

RADİKAL-  ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), Suriye 'de ABD'nin başını çektiği koalisyon güçlerinden bağımsız olarak hava saldırıları düzenleyen Rusya ile anlaşmaya varıldığını açıkladı. Pentagon, Rusya ile yapılan anlaşmanın ayrıntılarının, Rusya'nın isteği üzerine açıklanmayacağını, Suriye hava sahasında iki ülkenin savaş uçakları arasında çatışma yada çakışma yaşanması riskinin ez aza indirilmesi konusunda anlaşmaya varıldığını duyurdu.

'İLETİŞİME ZEMİN HAZIRLAYACAK'

ABD, geçen hafta iki ülkenin uçaklarının “aynı muharebe sahasına girdiğini” ve birbirlerine birkaç kilometre kadar yaklaştıklarını açıklamıştı. Eylül sonundan bu yana taraflar bu konuda bir uzlaşmaya varmaya çalışıyordu. Pentagon sözcüsü Peter Cook içeriğini açıklamadığı anlaşmanın, iki taraf arasında iletişim kurulmasına zemin hazırlayacağını söyledi. Cook bununla birlikte iki ülkenin, hedefleriyle ilgili olarak istihbarat paylaşmayacaklarını kaydetti.

BİR DİZİ SINIRLAMA GETİRİYOR

Batılı ülkeler ve Suriyeli aktivistler, Rus uçaklarının IŞİD dışı hedefleri vurduğunuı öne sürüyor. Rusya ise iddiaları reddediyor. Rusya, hava saldırılarına müttefiki Suriye Devlet Başkanı Beşar Eşad’ın talebi üzerine başladığını söylüyor. Rusya Savunma Bakanı Yardımcısı Anatoli Antonov da mutabakat metninin ABD ve Rus uçakları arasında olay çıkmasını önlemeye yönelik bir dizi kural ve sınırlama içerdiğini belirtti.

Nafiz ALBAYRAK / DHA