ABD ve Rusya, Suriye'de hava güvenliğini görüşecek

ABD ve Rusya, Suriye'de hava güvenliğini görüşecek
ABD ve Rusya, Suriye'de hava güvenliğini görüşecek
Rusya ile ABD, savaş uçaklarının Suriye'de tehlikeli şekilde yakınlaşmasının ardından, operasyonlarda hava güvenliğini sağlamak üzere üçüncü kez görüşecek.

RADİKAL -  ABD ve Rusya, iki ülke savaş uçaklarının Suriye'de tehlikeli şekilde yakınlaşmasının ardından, operasyonlarda hava güvenliğini sağlamak üzere yeniden görüşecek. Bu ABD ile Rusya arasında, Suriye'de iki ülkeyi karşı karşıya getirecek olası kazaları önlemek ve saldırılarda koordinasyonu sağlamak için yapılan üçüncü toplantı olacak. Görüşme, video konferans yöntemiyle bugün öğleden sonra yapılacak.

BBC Türkçe'de yer alan habere göre, ABD Savunma Bakanı Ashton Carter, iki ülke arasında operasyonların güvenliği konusunda yakın zamanda bir uzlaşı beklediğini belirtti. Ancak Carter, "ABD'nin şu an Suriye konusunda Rusya'yla bundan daha fazla bir işbirliği yapması mümkün değil. Rusya'nın Suriye'deki yaklaşımı yanlış ve stratejik olarak ileri görüşlü değil" dedi. Rusya da görüşmede güncellenmiş önerilerini Washington'a sunacaklarını açıkladı.

'Halep'te kara operasyonu yakında'

TEHLİKELİ YAKINLAŞMA

Rusya Suriye'de IŞİD'e ve diğer cihatçı gruplara yönelik hava saldırılarına 30 Eylül'de başlamıştı. Batılı ülkeler ve bazı Suriyeli gruplar ise Rusya'nın bu hedefler dışında yerleri de vurduğunu iddia ediyor. ABD ve Rusya'nın savaş uçakları Cumartesi günü Suriye'de yanlışlıkla aynı uçuş bölgesine girmiş ve birbirine tehlikeli şekilde yaklaşmıştı.

IŞİD, iki numarasının ölümünü doğruladı

Nusra liderinden Kafkasya'daki cihatçılara: Rus sivillere saldırın

'Suriye'den kaçan radikal örgüt militanları Ege kıyılarında'