ABD yapımı 2 bin 300 zırhlı araç IŞİD'in elinde

ABD yapımı 2 bin 300 zırhlı araç IŞİD'in elinde
ABD yapımı 2 bin 300 zırhlı araç IŞİD'in elinde
Irak Başbakanı Haydar İbadi, geçen yıl Irak ordusunun Musul'dan çekilmesiyle IŞİD'in ABD yapımı çok sayıda silahı ele geçirdiğini söyledi.

RADİKAL - Irak Başbakanı Haydar İbadi, Irak ordusunun geçen yıl Musul'dan çekilmesinden bu yana binlerce Humwee zırhlı muharebe aracı dahil ABD yapımı binlerce sayıda silahın IŞİD militanlarının ele geçtiğini açıkladı. Irak devlet kanalına konuşan İbadi, "Musul düşünce, çok sayıda silah kaybettik. Sadece Musul'da 2 bin 300 Humwee bıraktık" ifadelerini kullandı.

Irak'ın ikinci büyük kenti Musul,  Haziran 2014'te IŞİD tarafından ele geçirildi. Irak ordusu, Musul'dan geri çekilirken tank, Humwee tipi zırhlı araç gibi çok sayıda ağır askeri aracı kentte bıraktı. IŞİD militanları ‘savaş ganimeti' olarak ele geçirdiği yüksek teknoloji savaş araçlarını, Irak ve Suriye 'de yeni topraklar işgal etmek için kullanıyor.

Pentagon'dan Ramadi operasyonunun ismine tepki

Kasım Süleymani: ABD'nin IŞİD'le savaşma isteği yok

ABD, Aralık 2014'te Irak yönetimine, 12.5 milyar dolar değerinde 175 adet M1A1 tipi tank, makinalı tüfek ve bombaatar donanımlı 1.000 adet Humwee teslim etti. ABD Savunma Bakanlığı Pentagon, mayıs ayında yaptığı açıklamada, Irak güçlerinin Ramadi kentinden çekilirken yüzlerce tank ve Humwee aracını bıraktığını belirtmişti. (Sputnik)

IŞİD'den intihar saldırısı: 30 ölü

Sadr'dan Anbar operasyonunun ismine tepki

Irak ordusu Anbar'da operasyona başladı

İbadi: Ramadi birkaç gün içinde geri alınacak