ABD Yemen'e savaş gemileri gönderdi

ABD Yemen'e savaş gemileri gönderdi
ABD Yemen'e savaş gemileri gönderdi
ABD donanmasının, Yemen'e savaş gemileri gönderdiği açıklandı. Yapılan açıklamada, 'Son günlerde ABD donanmasının Yemen'deki mevcut istikrarsızlık nedeniyle bölgedeki varlığını artırdığı' belirtildi.

RADİKAL -  ABD donanmasının bir uçak gemisiyle füze güdümlü bir kruvazörü Yemen yakınlarındaki sulara gönderdiği bildirildi. Donanmadan yapılan açıklamada, USS Normandy adlı füze güdümlü kruvazörün eşlik ettiği USS Theodore Roosevelt uçak gemisinin pazar günü Arap Körfezi'ndeki üssünden Hürmüz Boğazı'nı geçerek Arap Denizi'ne girdiği belirtildi.

Açıklamada, gemilerin, "Arap Denizi, Aden Körfezi, Bab'ül Mendep Boğazı ve Güney Kızıldeniz'de deniz güvenliği operasyonları yürütmekte olan ABD güçlerine katılacağı" kaydedildi. "Bu operasyonların amacı, bölgedeki hayati öneme sahip nakliye rotalarının açık ve güvenli kalmasını sağlamak" ifadesine yer verilen açıklamada, "son günlerde ABD donanmasının Yemen'deki mevcut istikrarsızlık nedeniyle bölgedeki varlığını artırdığı" belirtildi.

İranlı komutan: Suudi Arabistan yıkıcı yanıtla karşılaşacak

'İRAN'I ENGELLEME' HABERLERİ DOĞRU DEĞİL

Bu arada, ABD Savunma Bakanlığı Pentagon, ABD medyasında çıkan, ABD gemilerinin hareketliliğinin "İran'dan, Yemen'deki Husilere silah sevkiyatının önünü kesme niyeti taşıdığı yönündeki haberlerin doğru olmadığını" kaydetti. Beyaz Saray Sözcüsü Josh Earnest da gemilerin hareketiyle ilgili doğrudan bir yorumda bulunmadı ancak "İranlıların Yemen'deki Husilere silahlar ve diğer türlerde destek sağladığı yönünde deliller gördüklerini" bildirdi.

Ruhani: Nefret tohumu ektiniz, karşılığını göreceksiniz

Earnest, "Bu, zaten çok fazla şiddetin yıkımına maruz kalan bir ülkede şiddetin daha da artmasına katkı sağlama dışında bir işe yaramayacak türden bir destek" ifadesini kullandı. (AA) 

BM'den Husilere silah ambargosu kararı

ABD gemileri Yemen yolunda

Nasrallah: Suud rejimine 'Dur' deme zamanı