ABD: Yeni hükümetle çalışmayı sabırsızlıkla bekliyoruz

ABD: Yeni hükümetle çalışmayı sabırsızlıkla bekliyoruz
ABD: Yeni hükümetle çalışmayı sabırsızlıkla bekliyoruz
ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Jeff Rathke, Türkiye'de yapılan milletvekili genel seçimlerinin ardından yeni parlamento ve hükümetle çalışmayı sabırsızlıkla beklediklerini söyledi.

RADİKAL- ABD Dışişleri Bakanlığı sözcülerinden Jeff Rathke, günlük basın toplantısında, Türk halkını, milletvekili seçimlerindeki katılımından dolayı kutladıklarını belirtti. Resmi sonuçları önümüzdeki günlerde duyurulacak olsa da seçimlerin, seçme hakkını kullanan 50 milyondan fazla vatandaşın istekleri ile Türk demokrasisinin gücünü yansıttığını vurgulayan Rathke, "ABD olarak yeni seçilmiş parlamento ve gelecekteki hükümetle çalışmayı sabırsızlıkla bekliyoruz. Türkiye 'nin dostu ve NATO müttefiki olarak, yakından siyasi, ekonomik ve güvenlik işbirliğini sürdürme taahhüdünde bulunuyoruz" ifadesini kullandı.

'TÜRKİYE BİR NATO MÜTTEFİKİ'
Seçim sonuçlarından Ak Parti 'nin tek başına hükümet kuramayacağının görüldüğü belirtilerek, bunun bölgesel ve diğer konularda Ankara ile Washington hattındaki işbirliğini nasıl etkileyeceğinin sorulması üzerine Rathke, bu konuda yorum yapmayacağını dile getirdi.
     
Rathke, "Açık olan şu ki Türkiye bir NATO müttefiki. ABD, Türkiye ile güçlü bir ilişkiye sahip ve Türkiye ve kurulacak yeni hükümetle yakından çalışmaya devam edeceğiz" diye konuştu.

'YAKIN İŞBİRLİĞİ SÜRDÜRÜLECEK'
Öte yandan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby de Wall Street Journal'a yaptığı açıklamada, ABD'nin Türkiye ile "yakından siyasi, ekonomik ve güvenlik işbirliğini sürdüreceğini" kaydetti.