ABD: YPG'yi desteklemeyi sürdüreceğiz

ABD: YPG'yi desteklemeyi sürdüreceğiz
ABD: YPG'yi desteklemeyi sürdüreceğiz
ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby, ABD'nin, PYD'nin askeri kanadı YPG'yi desteklemeyi sürdüreceğini duyurdu.

RADİKAL - ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby, başkent Washington'da düzenlediği basın toplantısında, YPG konusunda Türkiye ile görüşmeleri sürdürdüklerini ve Türkiye'nin bu konudaki endişelerini anladıklarını söyledi. Kirby, “ABD ve 60'i aşkın koalisyon üyesi ülkeler için, IŞİD'e karşı mücadelenin önemli olduğunu unutmamak gerek. Bu konuda (Türkiye'nin) duyarlılığını da anlıyorum. Suriye 'de, IŞİD'e karşı etkin bir biçimde mücadele eden bu grupları uygun bir biçimde desteklemeye devam edeceğiz" dedi.

'SİLAHLAR SURİYELİ ARAPLAR İÇİN ATILDI'

Kirby, geçtiğimiz günlerde havadan yapılan mühimmat ve silah dolu paketlerinin de, bildiği kadarı ile IŞİD ile mücadele eden Suriyeli Araplar için atıldığını, sorunun Savunma Bakanlığı'na yöneltilmesi gerektiğini söyledi. Türkiye ile YPG konusunda çok yoğun görüşmeler yaptıklarını, bu görüşmelerin süregelmekte olduğunu anlatan Kırby, Türkiye'nin YPG'ye olan kaygısını anladıklarını ve buna da saygı duyduklarını belirtti.

ABD: 50 ton mühimmat YPG'ye değil, Araplara gitti

'DAVUTOĞLU'NUN AÇIKLAMASINDAN HABERİM YOK'

Kirby, “Uzun süredir dile getirilen kaygılar, ve Türkiye bu konuda çok da dürüst ve açık davranıyor. Bu endişeleri ile ilgili kendileriyle görüşmelerimizi sürdüreceğiz" dedi. Bir gazetecinin Başbakan Davutoğlu'nun, " PKK , Türkiye'ye saldırdıktan sonra PYD ve PKK'ya yapılacak her yardımı Türkiye'ye karşı yapılmış kabul ederiz. Gerekli girişimlerde bulunuldu, protestolar da yapıldı. Eğer Suriye'den Türkiye'ye PYD de dahil sızma, saldırı, bir mühimmat ve silah nakli yaşanırsa Kuzey Irak'ta aldığımız tedbirler neyse Suriye'ye yönelik olarak da alırız" şeklindeki sözlerinin hatırlatması üzerine Kirby, böyle bir açıklamadan haberinin olmadığını söyledi. (DHA)

Suriye: İran'ın Suriye'de askeri unsuru bulunmuyor

ABD'den 'Suriye Demokratik Güçleri'ne 50 ton mühimmat