ABD ziyaretine son anda iptal

ABD ziyaretine son  anda iptal
ABD ziyaretine son  anda iptal

Filistin El Kudüs Üniversitesi nin fahri doktora unvanı verdiği Erdoğan, Filistin Lideri Mahmut Abbas ın da (solda) katıldığı törende Şu anki İsrail yönetiminin Tevrat la alakası yoktur dedi

Başbakan Erdoğan'ın bugünkü ABD ziyaretini Suriye konusunda beklentilerin karşılanmaması nedeniyle iptal ettiği belirtiliyor.
Haber: TARIK IŞIK / Arşivi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ’ın 67. Dönem BM Genel Kurulu çalışmalarına katılmak için bugün gideceği ABD ziyareti iptal edildi. Başbakanlık’tan yapılan resmi açıklamada iptal gerekçesi olarak AK Parti 4. Olağan Büyük Kongresi’yle ilgili çalışmalar ve program yoğunluğu gösterildi. Oysa, AK Parti’nin kongresinin 30 Eylül’de yapılacağı aylar öncesinden netleşmişti. Kulislerde Suriye konusunda Türkiye’nin taleplerinin karşılık bulmaması ve BM’de Erdoğan’ın ABD Başkanı Barack Obama ile görüşmesinin olmamasının iptalde etkin olduğu yorumları yapılıyor.
Başbakanlık’tan yapılan açıklamada BM Genel Kurulu toplantısında Türkiye’yi Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun temsil edeceği duyuruldu. Kulislerde Erdoğan’ın ABD’ye gitmeme kararı almasında 5 neden olduğu belirtiliyor:
Türkiye’nin Suriye’deki krizin çözümü için ortaya koyduğu ‘güvenli bölge’ ve ‘uçuşa yasak bölge’ formüllerine BM ve ABD’nin ‘mesafeli’ durmaya devam etmesi.
Seçim kampanyası nedeniyle sadece tek bir oturuma katılacak Obama’nın bu nedenle aralarında Erdoğan’ın da bulunduğu birçok dünya lideriyle ikili görüşme yapamayacak olması.
67. Dönem BM Genel Kurulu çalışmalarında ‘Türkiye’nin bek-lediği seviyede’ üst düzey katılımın olmaması; önemli devlet ve hükümet başkanlarının gitmeyecek olması.
Son dönemde artan terör olaylar ve devam eden askeri operasyonlar nedeniyle Erdoğan’ın uzun süreli yurtdışı seyahatlerine çıkmak istememesi.
AK Parti kongresi için yurtdışından Türkiye’ye gelecek olan devlet ya da hükümet başkanları ile yapılacak görüşmeler.

Obama’yla görüşmüştü

Başbakan Erdoğan, son olarak 18 Eylül’de Obama ile 40 dakika süren bir telefon görüşmesi yapmıştı. Görüşmede Suriye konusu konuşulmuştu. Görüşmeye ilişkin verilen resmi bilgide iki liderin, Beşşar Esad rejiminin sivillere karşı giderek artan şekilde şiddete başvurması, insani krizin derinleşmesi ve geçiş sürecinin bir an önce yapılması gereği konularında fikir birliğinde oldukları ifade edilmişti.
67. Dönem BM Genel Kurulu çalışmaları 25 Eylül Pazartesi günü başlayacak, 1 Ekim’de son bulacak. Daha önce 67. Dönem BM Genel Kurulu çalışmalarına katılacağı açıklanan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül sağlık nedenleriyle doktorları tarafından yurtdışı gezilerinin yasaklanmasının ardından ziyaretini iptal etmiş, BM Genel Kurulu çalışmalarına Erdoğan’ın katılacağı açıklanmıştı. Başbakan’ın ABD ziyareti, başlangıçta 5 gün olarak planlanmış, ancak AK Parti’nin kongresi dolayısıyla üç güne indirilmişti. Erdoğan’ın BM Genel Kurulu’nda bir konuşma yapması, BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun ve Obama’nın liderler için vereceği resepsiyonlara katılması planlanıyordu.