ABD'de 2016 için ilk başkan adayı belli oldu

ABD'de 2016 için ilk başkan adayı belli oldu
ABD'de 2016 için ilk başkan adayı belli oldu
ABD'de gelecek yıl yapılacak başkanlık seçimlerinde yarışacak ilk aday belli oldu. Cumhuriyetçi Partili Teksas Senatörü Ted Cruz, adaylığını Twitter'da duyurdu.

RADİKAL -  ABD 'de, 8 Kasım 2016'da yapılacak başkanlık seçimlerinde yarışacak ilk aday belli oldu. Cumhuriyetçi Partili Teksas Senatörü Ted Cruz, dün gece yarısına doğru attığı tweet ile 2016 seçimlerinde adaylığını açıklayan ilk isim oldu.

ABD seçim sistemi gereğince, iki kez seçildiği için bir kez daha aday olamayacak Barack Obama'nın yerine geçecek ismi belirleyecek 2016 ABD Başkanlık seçimlerinde, Cumhuriyetçi Parti ile Demokrat Parti arasında kıyasıya bir rekabet yaşanması bekleniyor.

BIDEN ADAY OLACAK MI? 

Demokrat Parti'den, şimdiki Başkan Yardımcısı Joe Biden, adaylık konusuna sıcak bakmadığına söylemesine karşın, Biden'in 'aday olmayacağım' demediği biliniyor. Biden'ın hem sağlık hem de yaş olarak başkanlık için uygun isim olup olmadığı ABD medyasında ve kamuoyunda konuşulan konular arasında bulunuyor. Obama'nın da seçildiği Demokrat Parti'den, ABD'nin eski Dışişleri Bakanı ve ABD eski başkanlarından Bill Clinton'un eşi Hillary Clinton'un ise adaylığına kesin gözü ile bakılıyor. Ancak, Clinton'ın ABD'nin Libya Büyükelçisi'nin öldürülmesi, gereken önlemleri alıp almadığı ve konuya ilişkin kamuoyuna doğru bilgi verip vermediği konusunda şaibeler bulunuyor.

ÖZEL MAIL TARTIŞMA YARATMIŞTI

Clinton için ortaya çıkan en son olumsuz konu da, ABD Dışişleri Bakanlığı ile ilgili bilgi alışverişi ve yazışmaları, bakanlığın resmi e-mail adresinden değil, kendi özel adresinden yapması olarak gösteriliyor. Demokrat Parti'den, Hillary Clinton'dan sonra ikinci bayan aday olması beklenen Massachusetts Senatörü Elizabeth Warren ise şimdilik adaylık konusundaki sessizliğini koruyor.

BUSH'UN KARDEŞİ MUHTEMEL ADAY

Cumhuriyetçi Parti'den geçen seçimlerde aday olan Mitt Romney'nin adı şimdilik adaylar arasında geçmiyor. Cumhuriyetçi Partili New Jersey Valisi Chris Christie'nin de adaylığını açıklaması bekliyor. Cumhuriyetçi Parti'den aday olabilecek isimler arasında, ABD'nin eski Ulusal Güvenlik Danışmanı ve Dış İşleri Bakanı Condoleezza Rice, ABD eski başkanlarından George W. Bush'un kardeşi ve eski Florida Valisi Jeb Bush ile Cumhuriyetçi Parti Wisconsin Milletvekili Paul Ryan da bulunuyor. (DHA)