ABD'de alışverişe Ferguson boykotu

ABD'de alışverişe Ferguson boykotu
ABD'de alışverişe Ferguson boykotu
ABD'de silahsız ve siyah Michael Brown'un öldüren polis Darren Wilson'ın yargılanmamasına tepki gösteren eylemciler, Kara Cuma'da alışveriş yapılmaması yönünde çağrıda bulundu.

RADİKAL - ABD 'li siyah yönetmen Ryan Coogler'ın kurduğu ''İnsan Hakları için Karartma'' adlı grubun kampanyasında, her yıl kasımın dördüncü perşembe günü kutlanan Şükran Günü'nden bir gün sonra, indirimli alışveriş çılgınlığının yaşandığı 'Kara Cuma' (Black Friday) olarak anılan günde alışveriş yapılmaması istendi.

Sosyal medya üzerinden, ''adil olmayan ölümleri protesto" amacıyla gerçekleştirildiği belirtilen kampanyanın bildirisinde, ''Oscar Grant, Eric Garner, Ezell Ford, John Crawford ve Michael Brown gibi ölümü polislerin elinde olan insanların yasını tutuyoruz.'' ifadesine yer verildi.

Ferguson'da yeni jüri talebine veto

Ferguson'daki olayların kronolojisi: Son 3 ayda neler oldu?


'KARA CUMA'YI KARART'

Kampanyaya destek veren ''hiphop''un önemli isimlerinden Russell Simmons, Twitter hesabı üzerinden ''Bir sent bile yok'' manasındaki ''#NotOneDime'' ve ''Kara Cuma'yı karart'' manasındaki ''#BlackoutBlackFriday'' etiketleriyle yaptığı çağrıda, ''Kara Cuma''da alışveriş yapılmamasını" istedi. Ryan Coogler ve Russel Simmons dışında kampanyaya Michael B. Jordan, Kat Graham, Ava DuVernay Launch gibi Hollywood'un siyah yıldızları da destek verdi.

Kampanyanın sadece büyük bir alışveriş çılgınlığı yaşandığı ve birçok mağazanın önünde bir gün öncesinden sıraya girildiği Kara Cuma'da değil, yeni yıla kadar devam eden tüm tatil döneminde yayılmasını isteyen sosyal medya protestocuları, Twitter mesajlarında, ''Eller yukarı, alışveriş yapma'' ve ''isyan etme, satın alma'' manasındaki etiketleri de kullandılar. (AA)

Rusya'dan ABD'ye insan hakları eleştirisi

Brown'un ailesi: Polis yaramıza tuz basıyor