ABD'de Arapça Bağlılık Yemini tartışma yarattı

ABD'de Arapça Bağlılık Yemini tartışma yarattı
ABD'de Arapça Bağlılık Yemini tartışma yarattı
ABD'nin New York eyaletinde bulunan bir lisede, bir öğrencinin ABD Bağlılık Yemini'ni Arapça okuması tartışma yarattı.

RADİKAL – ABD ’nin New York eyaletinde bulunan Pine Bush adlı lisede okuyan bir öğrencinin, ABD Bağlılık Yemini’ni Arapça okuması tepki çekti. Okul, eleştiriler üzerine özür mesajı yayınladı.

BBC’de yer alan habere göre, lisenin yabancı dil bölümünün düzenlediği Ulusal Dil Haftası etkinlikleri kapsamında yeminin bir hafta boyunca her gün farklı bir dilde okunması planlanıyordu. Öğrencinin yemini Arapça okumasının ardından Yahudi ebeveynlerden ve Afganistan’da hayatını kaybeden askerlerin ailelerinden eleştiri geldiği belirtildi. Yemin esnasında tepki gösteren öğrencilerin, sahnedeki öğrenciyi yuhaladığı ve daha sonra sosyal medyadan eleştiri mesajları yazdığı ifade edildi.

'TEPKİ ÇEKECEĞİNİ BİLİYORDUM'

Lisenin öğrenci birliği lideri Andrew Zink, yaptığı açıklamada, etkinliğin tepki çekeceğini tahmin ettiğini, ancak “doğru olduğunu düşündüğü şeyin izin vermek olduğunu düşündüğü için” Arapça yemini engellemediğini söyledi.  Yetkililer, Arapça yeminin okulu “ikiye böldüğünü” belirtirken, gelecekte yeminin yalnızca İngilizce okunacağını duyurdu.

Amerikan- İslam İlişkileri Konseyi'nin New York bölge sözcüsü Sadyia Khalique, Arapça'nın bir Amerikan lisesinde ilk kez "önyargılı duygular" yaratmadığını vurgulayarak, "Arapça'nın dışlandığını ve nefret dili için kullanıldığını görmek Ulusal Dil Haftası'nın hedefi değildir" dedi.