ABD'de asgari ücret isyanı

ABD'de asgari ücret isyanı
ABD'de asgari ücret isyanı
ABD'de 270 ayrı kentte, 'insanca yaşamak için, 15 dolar saat ücreti' eylemi gerçekleştirildi.

RADİKAL - ABD'de yüz binlerce işçi, saatlik asgari ücretin 15 dolara çıkarılması için sokaklara döküldü. Başta New York, Boston, Chicago, Los Angeles, Philadelphia, Detroit olmak üzere 270 ayrı kentte, 'insanca yaşamak için, 15 dolar saat ücreti' eylemi gerçekleştiren fast food restoran çalışanlarına, başka sektörlerden yüz binlerce kişi de destek verdi.

ABD'de sağlık, fast food restoran, havalimanı, kargo, hastane, otel ve başka sektörlerde çalışan yüzbinlerce işçi, asgari saatlik ücretin 15 dolara çıkarılması ve sendikal hakları için sokağa döküldü. New York'ta da binlerce kişinin katılımıyla gerçekleşen eylemde, kentin değişik noktalarından gelen binlerce kişi Foley Meydanı'nda toplandı. Çalıştıkları sektörü simgeleyen renklerde tişörtler giyen binlerce kişi, “Saatlik ücret için 15 dolar istiyoruz, şimdi” sloganları eşliğinde, taleplerini dile getiren dövizler ve pankartlar taşıdı.

İNSANA YAKIŞIR ÜCRET

New York'ta 2012 yılında başladıktan sonra dalga dalga ülke geneline yayılan ve şimdiye kadar en büyüğü dün yapılan eylemlerde, “insanca yaşam için insana yakışır ücret” sloganları atıldı. Meydanda yapılan konuşmalarda, ABD'lilerin saatlik 15 dolar ücret ve sendika hakkına destek mesajları verilerek, asgari ücretle çalışan insanların bütün yıl boyunca, şirketlerin CEO'larının bir günde kazandığı kadar para kazanabildikleri vurgulandı.

HER ALANDA EŞİTLİK

Eyleme destek vermek için Foley Meydanı'na gelen Andrew Higgins, DHA'ya yaptığı açıklamada, “Buradayım çünkü UPS'te çalışıyorum, birçok iyi insan için çalışıyorum. Kiralarını ödeyebilmek için, sığınma evlerine düşmemek için üç ayrı işte çalışan insanlar biliyorum. İnsanlar hakkettikleri parayı alabilmeli” dedi. Üniversite öğrencisi Nicole Orbona da, geçimini sağlamak için boş vakitlerinde part-time çalıştığını belirterek, “Saatlik ücretin 15 dolara çıkması mücadelesine destek vermek için buradayım. Hizmet sektöründe saatte 5 dolar kazanıyorum. Restoran ve bar hizmetleri ücretlerinde değişiklikler olması gerek ve bu olursa çok güzel olacak” dedi. Naton Leah de, işçilerin mücadelesinin saatte 15 dolarlık ücret talebinin yanı sıra, her alanda eşitlik sağlamak olduğunu anlattı.

OBAMA DESTEK VERİYOR

New York polis çevrede geniş güvenlik önlemi alırken eylemcilere daha önce de olduğu gibi New York Başsavcısı Eric Schneiderman, Manhattan Belediye Başkanı Gale Brewer ile bazı New Yorklu milletvekilleri ile bazı müzik grupları da destek verdi. Başsavcı Schneiderman, saatlik asgari ücretin 15 dolara çıkarılmasından yana olduğunu, bunun yasalaşması durumunda yasayı uygulamayan işletmeleri dava edeceklerini belirtti. Foley Meydanı'nda yapılan konuşmaların ardından, binlerce kişilik kalabalık bir süre daha eylemlerini sürdürdükten sonra dağıldı.

ABD'de, saatlik asgari ücretin 15 dolara çıkarılmasına Cumhuriyetçi Parti karşı çıkıyor. Başkan Barack Obama'nın destek verdiği saatte 15 dolar uygulamasına, 2016'da yapılacak başkanlık seçimi aday adaylarından Demokrat Partili  Demokrat Partili Bernie Şanders tam destek verirken, Hillary Clinton ücretin 12 dolar olmasını uygun gördüğünü belirtiyor. (Nafız Albayrak/DHA)