ABD'de Ebola alarmı

ABD'de Ebola alarmı
ABD'de Ebola alarmı
Ebola nedeniyle ilk ölümün gerçekleştiği ABD'de bazı havalimanlarında Batı Afrika'dan gelen yolcular ülkeye girişlerinden önce kontrolden geçirilecek.

NEW YORK  - ABD 'de Ebola virüsü kapmış kişilerin tespit edilerek hastalığın yayılmasının önlenmesi için Batı Afrika'dan gelen yolcular beş havalimanında kontrolden geçirilecek. 

Federal yetkililerin verdiği bilgiye göre, kontrollerin New York JFK Havalimanı'nda bu hafta sonu, Washington Dulles, Chicago O'Hare, Atlanta Hartsfield-Jackson ve New Jersey Newark Liberty havalimanlarında ise gelecek hafta başlaması bekleniyor.

Kontrollerin hastalığın en yaygın olarak görüldüğü Liberya, Sierra Leone ve Gine'den gelen yolcuları kapsayacağı, yolcuların vücut ısıları ölçülerek hastalık şüphesi olanların detaylı kontrolden geçirileceği belirtildi. 

ABD'de virüs yüzünden bugün hayatını kaybeden Thomas Eric Duncan (42), Liberya'dan ailesini ziyaret için Dallas'a gelmiş ve bir kaç gün sonra da hastanede tedavi altına alınmıştı.
Duncan örneğinden yola çıkan yetkililer, virüs taşıyan kişilerin önceden tespit edilerek tedaviye alınmasını ve hastaların başka kişilerle temasa geçmelerini engellemeyi amaçlıyor.
Dünya Sağlık Örgütü, virüsün hasta kişilerle fiziksel temas yoluyla bulaştığını ve yayılmasının engellenmesi için hastaların karantinaya alınması gerektiğini duyurmuştu. (AA)