ABD'de hortum faciası: Obama 'Büyük Felaket' ilan itti

ABD'de hortum faciası: Obama 'Büyük Felaket' ilan itti
ABD'de hortum faciası: Obama 'Büyük Felaket' ilan itti
ABD'nin Oklahoma eyaletinde meydana gelen hortumlarda onlarca kişinin öldüğü, çok sayıda kişinin kayıp olduğu bildirildi.

NEW YORK - ABD 'nin orta kesimlerinde etkili olan irili ufaklı hortumların tahribatı ağır oldu.

Hızı zaman zaman saatte 320 kilometreyi bulan ve 3,5 kilometre genişliğe ulaşan hortumlarda yüzlerce ev yerle bir oldu, araçlar hurdaya döndü.

Yetkililer hortum nedeniyle en az 91 kişinin hayatını kaybettiğini, 300'e yakın kişinin yaralandığını belirtti.

Hortumda Moore kentindeki Plaza Towers İlkokulu'nun tamamen yıkıldığı, en az 7 çocuğun cesedinin bulunduğu kaydedildi. Hortum sırasında okulda olan 24 çocuktan ise haber alınamadığı ifade edildi.

Kurtarma ekipleri, okulun yıkıntıları arasında kalan çocukların bulunması için çalışıyor. Velilerin endişeyle beklediği okulda hava karardığı için aramaların güçlükle yürütüldüğü bildirildi.

Hortumlar nedeniyle yıkıntıların kapladığı bazı otoyollar da trafiğe kapatıldı. Bazı evlerde hortum nedeniyle yangın çıkarken, 40 binden fazla aboneye elektrik verilemediği kaydedildi.

Eyalet yetkilileri ve Kızılhaç, evsiz kalan binlerce kişiye yardım ulaştırmaya çalışıyor.

OBAMA "BÜYÜK AFET" İLAN ETTİ
ABD Başkanı Barack Obama, Oklahoma eyaletinde "büyük afet" ilan etti. Obama, hortumun vurduğu eyalete federal yardım yapılması talimatı verdi, Federal Acil Durum Yönetimi Dairesi, bölgeye özel bir ekip gönderdi.

Öte yandan yetkililer, Oklahoma City'nin banliyölerini etkileyen, bir ilkokulu yıkan ve rüzgar hızı saatte 320 kilometreyi bulan hortumda hayatını kaybeden 91 kişiden en az 20'sinin çocuk olduğunu açıkladı.

Ölü sayısının artmasından endişe eden yetkililer, hortumda yaralanan 50'si çocuk 120 kişinin hastanelerde tedavi edildiğini, arama kurtarma çalışmalarının gece boyunca sürdürüleceğini bildirdi.

Meteoroloji dairesi de hortumun en az 800 metre genişliğinde olduğunu açıkladı. (aa)