ABD'de işçi bayramı kana bulandı

ABD'de işçi bayramı kana bulandı
ABD'de işçi bayramı kana bulandı
Amerika'da geçtiğimiz hafta sonu kutlanan İşçi bayramına şiddet karıştı. "Labor Day" olarak kutlanan etkinliklerden hemen önce bir adamın bıçaklanarak öldürülmesiyle başlayan olaylarda toplam 9 kişi öldü ve 40 kişiden fazla yaralı var!

RADİKAL - ABD 'de Chicago'da yaşanan olaylarda işçilerin Labor Day kapsamında yaptıkları etkinliklere herhangi bir polis müdahalesi olmazken, şehrin farklı yerlerinden çok sayıda silah ateşlendiği yönünde bilgiler geldi. Cuma akşamı başlayan olaylarda sokaklarda pek çok kişinin silahlı eyleme karıştığı ve bu eylemlerde toplamda 8 kişinin öldüğü rapor edildi. Ölenler arasında gençlerin çoğunlukta olduğu görülürken, aralarında kolej öğrencileri de bulunuyordu. İnsanları en çok etkileyen ve dehşete sokan cinayet ise 6 Eylül akşamı ortaya çıktı. Garfield Parkında bulunan bir gölete atılmış 2-3 yaşlarında bir bebeğin cesedine ulaşan polisler, cesedin parçalara ayrılmış olduğunu gördü.

New York'ta da her yıl Eylül'ün ilk Pazartesi günü kutlanan İşçi Bayramı vesilesiyle Brooklyn mahallesinde düzenlenen kutlama töreni sırasında ise kimliği belirsiz birinin ateş açması sonucu 43 yaşındaki New York Vali Yardımcısı Andrew Cuomo hayatını kaybetti.

İşçi Bayramı, her sene bu tip saldırılara ve halkın silaha sarıldığı münferit olaylara şahit oluyor. 1894'ten beri kutlanan İşçi Bayramı'nda en kötü istatistikler ise Chicago şehrine ait. Chicago'da şimdiye kadar İşçi Bayramlarında 1729 kez silahlı saldırı düzenlendi ve 308 kişi hayatını kaybetti! (Chicagotribune)