ABD'de IŞİD tartışması: Psaki Türkiye'yi savundu

ABD'de IŞİD tartışması: Psaki Türkiye'yi savundu
ABD'de IŞİD tartışması: Psaki Türkiye'yi savundu
ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Jen Psaki, ABD Ulusal İstihbarat Direktörü (DNI) James Clapper'in, Türkiye'nin önceliğinin IŞİD ile mücadele olmadığı sözlerine karşı Türkiye'yi savundu.

RADİKAL - Başkent Washington 'da düzenlenen basın toplantısında, Clapper'ın sözleri ile ilgili kendisine yöneltilen soruları yanıtlayan Psaki, "Bu yorumlara ilişkin sorular için gidilmesi gereken yer Ulusal İstihbarat Dairesi. Ancak, ben Türkiye 'nin bizim için önemli bir ortak olmayı sürdürdüğünü söyleyeceğim. Türkiye, bizim IŞİD'e karşı koalisyon mücadelemizde gereken her türlü adımı attı. Yalnızca askeri açıdan değil, yabancı savaşçılar konusunda da, finansal konularda da. Baştan beri belirtmekte olduğumuz gibi bu konuda, küresel toplumun yapabileceği daha çok şey var. Aralarında Türkiye'nin de bulunduğu ülkelerle, bu konuda bu adımları attık" diye konuştu. Psaki, Türkiye'nin Suriyeli muhalifleri eğit-donat programına da destek verdiğini belirtti. 

ABD Ulusal İstihbarat Direktörü James Clapper, Senato Silahlı Kuvvetler Komitesi'nde düzenlenen oturumda, Türkiye'nin önceliğinin IŞİD ile mücadele olmadığını ve bunun sonucunda meydana gelen 'hoşgörülü ortam'ın örgüte katılan yabancı savaşçıların yüzde 60'ının Suriye'ye giderken güzergâh olarak Türkiye'yi seçmesine neden olduğunu savunmuştu. (Nafiz ALBAYRAK/NEW YORK/DHA)


  http://www.radikal.com.tr/130315513031551

  YORUMLAR
  (1 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  ABD DİPLOMASİYİ ÇOK İYİ BİLİYOR. - m.rozbilen

  ABD bizim gibi acemi mi belden aşağı, belden yukarı vursun? Türkiye'nin birinci önceliğinin IŞİD'le mücadele olmadığını bütün dünya alem biliyor. Lakin ABD sözcüsü sürtçü-lisan edip baltayı taşa vurmakta acele etmiyor ve diplomasinin nazik dilini sonuna kadar kullanmayı tercih ediyor. Türkiye ile ipleri koparmak yerine onu bu mücadeleye dahil etme gayreti içinde. Allah muhafaza ABD'nin gücü bizde olsa kibir ve mağrurluğumuzda geçilmez, herkesi dize getirirdik. Oysa kaba güç güç değildir.