ABD'de katliam

ABD'de katliam
ABD'de katliam
Amerika'da bir ilköğretim okuluna saldıran bir kişi 27 kişiyi öldürdü.

 

ABD ’nin Connecticut eyaletindeki Newtown kentinde bir ilkokula dün silahlı saldırı düzenlendi. Olayda 20’si çocuk en az 26 kişi hayatını kaybetti. Sandy Hook İlkokulu’na gelerek etrafa ateş açan çelik yelekli maskeli saldırgan olay yerinde intihar etti. Olayı tüfekle gerçekleştirdiği öğrenilen saldırganın 24 yaşındaki Ryan Lanza olduğu bildirildi.

BABASINI VE ANNESİNİ DE ÖLDÜRMÜŞ

Polisin yaptığı araştırmada saldırganın evinde babasının cesedi bulundu.Annesinin ise saldırıya uğrayan okulda görev yapan ve hayatını kaybeden öğretmenlerden biri olduğu ortaya çıktı. Silah sesleri ile korkuya kapılıp ağlayan çocuklar ise öğretmenlerince olay yerinden uzaklaştırıldı. Saldırıya tanık olan 8 yaşındaki bir kız öğrencinin velisi olay sırasında kızının iki el silah sesi duyduğunu ve öğretmenlerinin kendisinden köşeye gitmesini istediğini anlattı. Bir öğretmenin de ayağından vurulduğu öğrenilen saldırı sonrası geniş güvenlik önlemleri alan polis, NewYork’un 96 km kuzeyindeki ilkokulun çevresindeki okulları olası bir saldırıya karşı önlem olarak kapattı.

ABD Başkanı Barack Obama da saldırı ile ilgili güvenlik danışmanı John Brennan’dan bilgi alıp FBI’ı aradı. Ardından Connecticut valisi Dannel Malloy ile görüşen Obama’nın taziye ve yardım önerilerini ilettiği öğrenildi. Daha sonra basının karşısına geçen Obama, ağlamaklı bir ses tonuyla “Aileler için elimden gelen her şeyi yaparım. Şiddete karşı ortak bir tavır almalıyız” dedi. Obama’nın sözcüsü saldırı ile ilgili soruşturmanın sürdüğünü söyledi.Ayrıca Beyaz Saray’ın soruşturma ile ilgili tüm bölgesel ve merkezi kanun uygulamalarına her türlü desteği vereceğini bildirdi. Saldırının ülke tarihindeki en ağır saldırılardan biri olduğu vurgulandı.

OBAMA, CONNECTİCUT VALİSİ MALLOY İLE GÖRÜŞTÜ 

ABD Başkanı Barack Obama, Connecticut'taki okula yönelik silahlı saldırıyla ilgili Connecticut Valisi Dan Malloy ile telefon görüşmesi yaptı.

Beyaz Saray Sözcüsü Jay Carney, Obama'nın, Vali Malloy ile görüşerek, olayla ilgili son bilgileri aldığını ve hayatlarını kaybedenler için başsağlığı dilediğini bildirdi.

Carney, Obama'nın Beyaz Saray İç Güvenlik Danışmanı John Brennan'dan da saldırıyla ilgili brifing aldığı ve gün içerisinde son gelişmelerle ilgili bilgilendirilmeye devam edeceğini belirtti.

Jay Carney, bugün saldırıyla ilgili bir açıklama yapması beklenen Barack Obama'nın, FBI Direktörü Robert Mueller ile de telefon görüşmesi yaptığını kaydetti.