ABD'de kiliseye silahlı saldırı: Dokuz ölü

ABD'de kiliseye silahlı saldırı: Dokuz ölü
ABD'de kiliseye silahlı saldırı: Dokuz ölü
ABD'nin South Carolina eyaletinde silahlı bir kişi, tarihi bir kiliseye ateş açtı. Saldırıda dokuz kişi hayatını kaybetti.

ABD 'nin South Carolina eyaletinde silahlı Dylann Roff adlı kişi, tarihi bir kiliseye ateş açtı. Saldırıda dokuz kişi hayatını kaybetti.

Charleston kentindeki saldırıda, silahlı beyaz kişinin, Afrika kökenli ABD'lilerin gittiği kiliseye girerek etrafa ateş açtığı belirtildi.

Polis, ABD'de şok etkisi yaratan saldırıda dokuz kişinin öldüğünü açıkladı.

SAATLER SÜREN TAKİPTEN SONRA YAKALANDI

Olayın ardından kaçan saldırgan 21 yaşındaki Dylann Roff, saatler süren aramanın ardından Kuzey Carolina eyaletinde bir trafik kontrolü sırasında yakalandı. Uyuşturucu suçu ve haneye tecavüzden sabıkası bulunduğu açıklanan saldırganın yaklaşık bir saat çevresindeki siyah Amerikalılarla birlikte dua ettikten sonra kilisedeki kalabalığa ateş ettiği belirtildi. Roff'un silahını çekmeden önce de "Bunu yapmak zorundayım. Kadınlarımıza tecavüz ediyorsunuz, ülkemizi ele geçiriyorsunuz. Defolup gidin" ifadelerini kullandığı belirtildi.

BABASININ 21'İNCİ YAŞ HEDİYESİ 45 KALİBRELİK SİLAH! 

Nefret suçu işlediği belirtilen Roof'a, babasının Nisan ayında 21. doğum günü için 45 kalibrelik bir silah hediye ettiği, Roof'un saldırıyı bu silahla gerçekleştirdiği de polisin verdiği bilgiler arasında yer aldı. Saldırganın Facebook profilinde de ırkçı logoların bulunduğu bir fotoğraf ortaya çıktı. Saldırganın giydiği ceketin üzerinde Güney Afrika'daki ırkçı rejimin bayrağının bulunduğu armalar yer aldığı belirtildi.

OBAMA: HAK ETTİĞİ CEZAYI ALMASI İÇİN GEREKEN YAPILACAK

Saldırının ardından bir açıklama yapan ABD Başkanı Brack Obama, Amerikalıların barış ve huzur için dua etmeye gittikleri kilisede ölümle yüz yüze gelmelerinin çok trajik olduğunu söyledi. Kilise üyelerinden bazı kişileri şahsen tanıdığını, kilisenin siyahlara karşı yürütülen ırkçı kampanya karşısında mücadele etmek için kurulduğunu vurgulayan Obama, Burası Amerika'nın ve Charleston'un tarihinde kutsal bir yerdir dedi.

Saldırıyla ilgili 'nefret suçu' kapsamında soruşturma başlatılacağını belirten Obama, ele geçirilen saldırganın adalet karşısında hakettiği cezanın alması için gereken her şeyin yapılacağını söyledi. Bu tür saldırıların, başka gelişmiş ülkelerde görülmediğine değinen Obama, Bu kadar sıklıkla başka yerlerde olmuyor. Bunu engellemek bizim elimizde. Saldırının siyahların gittiği bir kilisede gerçekleşmesi, bizim karanlık tarihimizin bir parçasını ortaya koyuyor. Siyahların kilisesine yapılan ilk saldırı değil bu. Irk, din, inanç ayrılığı yüzünden yapılan saldırılar demokrasimiz için en büyük tehlikedir dedi.