ABD'de öldürülen üç Müslüman'ın komşuları konuştu

ABD'de öldürülen üç Müslüman'ın komşuları konuştu
ABD'de öldürülen üç Müslüman'ın komşuları konuştu
BBC muhabiri Tara McKelvey Chapel Hill'de öldürülen üç Müslüman gencin komşularıyla konuştu. Bölgede yaşayanlar, Hicks'in 'park yerini dikkatle izlediğini' ve daha önce de belinde silahla başkalarını tehdit ettiğini söyledi.

RADİKAL - BBC'den Tara McKelvey ABD 'nin Kuzey Carolina eyaletinde öldürülen üç Müslüman gencin komşularıyla konuştu. McKelvey'nin yazısı şu şekilde:

"Michael Nam Kuzey Carolina'da, üç Müslümanın öldürülmesiyle gündeme oturan Chapel Hill'deki Finley Forest apartman bloğuna yakın bir park yerine işaret ediyor. Hemen pek bir şey anlaşılmasa da kaldırımın kenarında silik beyaz harflerle "rezerve" yazısı okunuyor. Yerde ezilmiş iki kozalak var.

'NEDEN SİLAHINI ÇIKARDIN'

Ama işte tam bu nokta, üç Müslümanı öldürdüğü sanılan Craig Stephen Hicks için önem taşıyordu. Nam, bir keresinde bir Kasım günü öğleden sonra 4 gibi, arabasını buraya parkettiğinde Hicks, belinde tabancasıyla apartmandan çıkmıştı. "Gerçek mi bu?" diye düşünmüş Nam ve sormuş: "Silahından korkmuyorum ama, ne diye çıkardın?" Sonra aralarında, park yeri yüzünden tartışma çıkmış. 46 yaşındaki Hicks, cep telefonunu çıkarıp apartman bloklarının planını, nerelere park edilebileceğini, nerelerin belli dairelere ayrılmış olduğunu göstermiş Nam'a. Sonuçta Nam, korkmaktan ziyade sinirlenmiş halde, arabasını park ettiği o noktadan almış.

GÖZÜNÜ PARK YERİNDEN AYIRMIYORDU

Bloğun dışında her daireye ayrılmış park yerleri var. Ama ayrıca belli birine ayrılmamış yerler de var ve blokta yaşayanlar oralara da park edebiliyor. Apartman sakinleri genellikle kendi yerlerine başkasının park ettiğini görüyor; bu durumda kimseye ayrılmamış bir yere veya bir başkasının yerine park ediyor. Karmakarışık bir sistem bu ve sık sık da şikayet konusu oluyor. Blokta yaşayanlar Hicks'in, dairesinin önündeki iki arabalık park yerinden gözünü ayırmadığını anlatıyor.

HICKS'İN EŞİ DE İZLİYORDU

Hicks'in eşi Karen da, park edenleri dikkatle izleyenlerden. Kurallar çiğnendiği zaman apartmanından çıkıveriyor hemen.Nam, "Evden çıkar ve buraya park edemezsiniz der" diye anlatıyor. Michael Nam, komşularıyla bu karşılaşmaları anlatırken yanlış yere park eden 2007 model beyaz Volvo'ya bakıyor. Nam, Kuzey Carolina Üniversitesi biyoloji bölümü mezunu. Mahalledeki eczanede çalışıyor.

Yaşadığı yer çoğunlukla sessiz sakin bir yöre. Yakında bir gölet var, havada çam kokusu. İki kaz uçup gidiyor üzerimizden. Ancak bu sakin yöre, bu hafta pek sükunet yaşamadı.

'BİRKAÇ EL SİLAH SESİ DUYDUM'

Salı günü öğleden sonra 23 yaşındaki Deah Shaddy Barakat, 21 yaşındaki Yusor Mohammad Abu-Salha ve 19 yaşındaki Razan Mohammad Abu-Salha vurularak öldürüldü. Barakat Kuzey Carolina Üniversitesi'nde diş hekimliği fakültesinde yüksek lisans yapmaktaydı. Razan Abu-Salha da, Kuzey Carolina Eyalet Üniversitesi'nde öğrenciydi. Üç kişi başlarından vurulmuş halde apartmanlarında ölü bulundu. Hicks gözaltına alındı.

Daha sonra acil çağrı merkezi 911'i arayan bir kadın , işittiklerini polise anlattı: "Birden fazla kız bağırıyordu, sonra ses kesildi. Sonra yine birkaç el silah sesi duydum" dedi.

ULUSLARARASI NİTELİK KAZANIYOR

Dün Nam ile konuşurken, blokların tepesinde bir helikopter geziyordu. Ülkenin pek çok yerinden gazeteciler, hepimiz burada toplanmıştık. Park yerlerinin çoğu da dolmuştu. Park yeri anlaşmazlığı yüzünden meydana geldiği iddia edilen bir olayı araştırmak için gelmedik buraya. Sorulan soru, bu cinayetlerin, mağdurların Müslüman olmaları yüzünden mi işlendiğiydi. Olayın sosyal medyada bu denli ilgi çekmesinin nedeni de bu.

Kimse Salı günkü olayın ne derece dehşet verici olduğunu sorgulamıyor. Ama, Kuzey Carolina'dan bir gazetecinin dediği gibi, eğer söz konusu üç kişi dini inançları yüzünden öldürüldüyse, olay uluslararası nitelik kazanıyor. Chapel Hill emniyet müdürü Chris Blue, cinayetlerle ilgili olarak yayımladığı bildiride, "Bu olayın ardında bir nefret öğesi bulunduğu yolundaki kaygıları anlıyoruz. Bunun doğru olup olmadığını belirlemek için elimizdeki tüm verileri inceleyeceğiz" dedi.

ABD'de üniversitede üç Müslüman öldürüldü


PARK YERİ KONUSUNDA KAYGI

Karen Hicks, Çarşamba günü Chapel Hill'de avukatının bürosu önünde gazetecilere yaptığı açıklamada, evliliği hakkında bilgi verdi ve eşiyle birlikte, park yeri konusunda kaygılar taşıdıklarını anlattı. Hicks, gözleri dolu dolu, titreyen elleriyle tuttuğu basın açıklamasını okurken, "kocasının bireysel hakların baş savunucusu olduğunu" söyledi. Ama eşinin fikirleri hakkında, daha fazla ayrıntı vermesini istediğimizde kafası karışıyor. "Onu anlamak için onunla birlikte yaşamanız gerekiyor. Avukat yardımcısı olmak için eğitim görüyordu" diyor.

'OTOPARKLARDA GÖRÜLEN CİNSTEN BİRİYDİ'

Basın toplantısından sonra Maitland da, bürosunun merdivenlerinde bir muhabire, "İşsizdi. Otoparklarda görülen cinsten biriydi. Dolaşır, park yerlerini kontrol ederdi." diyor. Yüksek lisans öğrencilerinin ve genç ailelerin yaşadığı apartman blokları küçük bir üniversite kasabasında yer alıyor. Burada yaşayanların park yerleriyle ilgili anlatacağı pek çok şey var. Salı günü olup bitenler hakkında da, bir o kadar iddia dolaşıyor.

Öldürülen gençler için anma töreni düzenlendi


Florida Üniversitesi mezunu Phil Varnadore, gölet yakınında iki köpeğini gezdirirken anlatıyor: "Hepimizin park yeri var. Bu verilmiş bir hak bize. Ama cinayet işlemeden önce araba çekici çağrılır." diyor. Ancak, cinayetlerin nefret duygusuyla işlendiği iddiasına pek katılmayarak, "Müslüman ya da siyah veya neyse, o yüzden daha kolay bir hedef oluşturduklarını düşünmüyorum." diyor.

Bir buçuk yıldır burada oturan Gina Rocket, cinayetlerin hangi nedenle işlenmiş olabileceğini bilemediğini söylüyor; "Park yeri yüzünden işlenmiş bir nefret cinayeti olabilir." diyor.

İLK DURUŞMA 4 MART'TA

Günün geç saatlerinde Nam, dairesine dönmeye hazırlanıyor. Kendisinin de bir gün eczacılık yapmak istediğini anlatarak, öldürülen kişiler hakkında, "Diş hekimliği öğrencileri olduklarını duydum. Olayı işitince ne kadar yakınımdaymışlar diye düşündüm. Benimkine benzer düşler kurduklarına, insanlara yardım etmek istediklerine eminim" dedi.

Craig Stephen Hicks, kefaletsiz olarak gözaltına alındı. İlk duruşmanın 4 Mart'ta yapılması bekleniyor." (BBC Türkçe)

Öldürülen gencin babası: Kızım rahatsız ediliyordu