ABD'de patlama: En az 70 ölü

ABD'de patlama: En az 70 ölü
ABD'de patlama: En az 70 ölü
ABD'nin Teksas eyaletinde meydana gelen patlamada en az 70 kişi ölürken 100'den fazla kişi de yaralandı.

ABD 'nin Boston kentindeki saldırıların ardından bu kez de Teksas eyaleti patlamayla sarsıldı. Waco şehrindeki bir gübre fabrikasında meydana gelen patlamada ilk belirlemelere göre 70 kişi hayatını kaybederken en az 100 kişi yaralandı.

Patlamada bir bakım evinin yıkıldığı ve enkaz altında kalanların olduğu açıklandı.

Waco'nun 29 kilometre yakınlarındaki gübre fabrikasında gerçekleşen olayda gübre fabrikası yakınlarında bulunan birçok bina ve evin hasar aldığı, Waco'daki bir okulun futbol sahasının kriz merkezi olarak kullanıldığı bildirildi.

"NÜKLEER BOMBA KADAR GÜÇLÜYDÜ"
ABD'nin Texas eyaletinde bir gübre fabrikasında meydana gelen patlamanın nükleer bomba kadar şiddetli olduğu belirtildi.

Olayın ardından hemen bölgeye giden Teksas Valisi Tommy Muska, "Sanki nükleer bomba patlamış gibiydi. Gökyüzünde duman bulutundan başka birşey görünmüyordu. Şu an kesin bir sayı vermek imkansız ama muhtemelen yarın birçok kişi aramızda olmayacak" diye konuştu.

Muska, patlamanın yerleşim yerlerine çok yakın bir bölgede meydana geldiğini ve birçok binanın hasar gördüğünü söyledi.

Bir okul ve bir bakım evinin tamamen kullanılamaz hale geldiği patlamada, yüzlerce kişinin yaralandığı kaydedildi.

Yerel televizyon kanalı KWTX, Waco bölgesinin kuzeyindeki West kasabındaki West Fertilizer isimli gübre fabrikasında yerel saatle 19.50'de meydana gelen patlamada ilk belirlemelere göre en az 70 kişinin yaşamını yitirdiğini duyurmuştu. Ancak yetkililer, ölü sayısına ilişkin rakam vermek için erken olduğunun altını çizdi.

PATLAMAYLA 2.1 ŞİDDETİNDE DEPREM MEYDANA GETİRDİ
Teksas'taki gübre fabrikasında meydana gelen patlamanın küçük ölçekli bir deprem meydana getirdiği bildirildi.

ABD Jeolojik Araştırmalar Merkezi'nin (USGS) yaptığı açıklamaya göre patlamanın olduğu Waco yakınlarında 2.1 büyüklüğünde deprem oluştu. (ajanslar)


  ETİKETLER:

  ABD

  ,

  Deprem

  ,

  nükleer santral

  ,

  Futbol

  ,

  Boston

  ,

  Okul

  ,

  bomba

  ,

  BİNA