ABD'de polis, teslim olan siyah vatandaşı öldürdü

ABD'de polis, teslim olan siyah vatandaşı öldürdü
ABD'de polis, teslim olan siyah vatandaşı öldürdü
ABD'nin New Jersey eyaletinde polisin, ellerini kaldırıp teslim olmasına rağmen siyah bir vatandaşı, dokuz kez vurarak öldürdüğü ortaya çıktı.

RADİKAL - ABD ’nin New Jersey eyaletinde siyah bir vatandaşın, kendisini araçtan inmeye zorlayan polise ellerini havaya kaldırarak teslim olmasına rağmen dokuz kurşunla öldürüldüğü anın görüntüleri ortaya çıktı.30 Aralık’ta Bridgeton kentinde meydana gelen olay, polis kamerasına yansıdı. Dün kamuoyu ile paylaşılan görüntülere göre, polis memurları Braheme Days ve Roger Worley, iki siyah vatandaşın bulunduğu bir otomobili sinyal lambası yanmadığı için durdurdu. Sürücü, Leroy Tutt’tan ehliyetini göstermesini isteyen polisler, araçtakilerin "şüpheli hareketleri nedeniyle" aniden alarma geçti. Polisler, aracın içindeki şahıslardan ellerini kaldırıp dışarı çıkmalarını istedi. Bunun üzerine sürücü Leroy Tutt, ellerini havaya kaldırıp camdan dışarı çıkardı. Ancak yanındaki yolcu Jerame Reid (36) bir süre polise direndi. Daha sonra ellerini kaldırıp otomobilden çıkmasına rağmen polis Braheme Days’in kurşunlarına hedef oldu. Jerame Reid olay yerinde hayatını kaybetti. Yere yatırılan sürücü Tutt ise gözaltına alındı.

ABD'de belediye başkanı bir kez daha protesto edildi

Hamaney'den ABD polisine Twitter'dan eleştiri

İdari izne ayrılan iki polis hakkında soruşturma açıldı. Days, şüphelinin silahına ulaşmaya çalıştığını düşündüğü için ateş ettiğini söyledi. Kısa süre içinde video paylaşım sitelerinde binlerce kez izlenilen görüntüler büyük tepkiye sebep oldu. (CİHAN)

Siyahların sabıka fotoğraflarını hedef tahtası olarak kullanmışlar