ABD'de polise öfke sürüyor, Ferguson'a takviye asker gönderildi

ABD'de polise öfke sürüyor, Ferguson'a takviye asker gönderildi
ABD'de polise öfke sürüyor, Ferguson'a takviye asker gönderildi
ABD'nin Ferguson kasabasında siyah bir genci silahla öldüren polisin aklanmasına yönelik tepkiler ülke geneline yayılarak büyüyor. Ferguson'a takviye askeri birlikler gönderildi.

RADİKAL – ABD ’de Missouri eyaletinin Ferguson kasabasında dört ay önce silahsız siyah bir genci öldüren polisin jüri tarafından suçsuz bulunması üzerine ülkenin pek çok noktasında başlayan protesto gösterileri sürüyor. 37 eyaletten eylem çağrıları gelirken, gösterilerin merkezi durumundaki Ferguson'a toplam 2.200 ulusal muhafız sevk edildi. Ferguson’da önceki gece kararın açıklanmasının ardından başlayan olayları değerlendiren Belediye Başkanı James Knowles, askerlerin kente zamanında sevk edilmediğini savundu. Başkan Obama ise, "Kendi toplumunu zarara uğratanlara hiçbir sempatim yok" dedi.

Voice of America’nın haberine göre, Belediye Başkanı James Knowles’un Missouri eyaleti valisine daha fazla ulusal muhafız gönderme çağrısı yapmasının ardından Vali Jay Nixon, halen 700 ulusal muhafız askerinin görev yaptığı Ferguson’a bin 500 asker daha gönderdi.

Kasabada önceki gün başlayan olaylar dün de devam ederken okullar da tatil edildi. Gece boyu süren gösterilerde onlarca bina ve aracın ateşe verildiği, göstericilerin bir kısmının özellikle alkol ve gıda satan dükkanları yağmaladığı belirtiliyor. Ülkede ayrıca New York, Chicago, Seattle , Los Angeles, Oakland ve Washington’da da gösteriler düzenlendi.

ABD'de siyah genci vuran polis konuştu: Vicdanım rahat


Beyaz polis Darren Wilson tarafından vurularak öldürülen 18 yaşındaki Michael Brown’un babası ise sükunet çağrısında bulundu. Brown’ın anne ve babası, dün Ferguson’da bir kilisede basın toplantısı düzenledi. Basın toplantısına siyah hakları liderlerinden Al Sharpton ve Brown ailesinin avukatları da katıldı.

Avukat Benjamin Crump, jüri heyetinin polis memuru Darren Wilson’un yargılanmaması kararıyla sonuçlanan hukuki sürece kesin bir dille karşı olduklarını açıkladı. Crump, sürecin tamamen adaletsiz olduğunu savundu.

Darren Wilson’u suçsuz bulan jüri üyeleri 12 kişiden oluşuyor. Bu kişilerden dokuzu beyaz ve diğer üçü siyah Amerikalı üyelerden oluşuyor. Bir karar çıkması için de dokuz üyenin oyu yetiyor. Ayrıca Michael Brown’ın ailesi, önceki gece jüri kararını geç saatlerde açıklayan St. Louis Başsavcısı Robert McCullough’un da polis memuru olan babasının geçmişte siyah biri tarafından vurularak öldürülmesinden dolayı önyargılı hareket edebileceği düşüncesi taşıyor.

Ferguson'daki olayların kronolojisi: Son 3 ayda neler oldu?


Avukat Benjamin Crump, Brown ailesinin önceki gece jüri kararının açıklanmasının ardından Ferguson’da yaşanan şiddet ve yağma olaylarını kınadığını bildirdi. Crump’a, Michael Brown’ın üvey babasının Ferguson’un ateşe verilmesi çağrısı yaptığı video da gösterildi. Bunun üzerine avukat bu tavrı “duygusal” ve “uygunsuz” diye tanımladı, ama ailenin “insani tavır” gösterdiği için kınanmamasını istedi.

Siyah hakları eylemcisi Al Sharpton da polisin sorumlu davranma yönündeki mücadelelerinin yeni bir düzeye ulaştığını açıkladı. Michael Brown’ın Ferguson’da yağma edilen ve ateşe verilen binaların külleriyle anılmayacağını vurgulayan Sharpton, ailesinin polis görevlerini tanımlayan ve Amerikan vatandaşlarının korunmasını öngören hükümlere uyulmasını zorunlu kılacak yasa değişikliği üzerinde çalıştığını bildirdi.

Ferguson’daki protesto gösterileri sırasında polisin en az 61 kişiyi de gözaltına aldığı belirtiliyor.