ABD'de silahlı saldırı: En az 14 kişi öldü

ABD'de silahlı saldırı: En az 14 kişi öldü
ABD'de silahlı saldırı: En az 14 kişi öldü
ABD'nin Kaliforniya eyaletinde silahlı saldırı meydana geldi. En az 14 kişinin öldüğü, 17 kişinin de yaralandığı açıklandı.

RADİKAL - ABD'nin Kaliforniya eyaletinde silahlı saldırı meydana geldi. Yetkililerin düzenlediği basın toplantısında en az 14 kişinin öldüğü, 17 kişinin de yaralandığı açıklandı. Şüphelilerin siyah bir jiple olay yerinden kaçtığı belirtildi. FBI, olayın terör bağlantılı olup olmadığının ise henüz bilinmediğini açıkladı. Polis şüphelilere yönelik operasyonunu sürdürüyor. CNN International, şüphelilerden birinin polis operasyonu sonucu öldürüldüğünü duyurdu.

ABD'nin Kaliforniya eyaletinde bulunan San Bernardino'da kar maskeli ve ellerinde uzun namlulu silahlar bulunan 3 saldırgan saldırı düzenledi. Saldırının gerçekleştiği yerin engellilere hizmet veren bir devlet dairesi olduğu kaydedildi. Görgü tanıkları ağır silahları olan saldırganların binayı bastığını aktardı.

San Bernardino polis sözcüsü saldırının gerçekleştirildiği sırada bir etkinlik olduğunu, birden fazla saldırganın binaya girerek ateş etmeye başladığını duyurdu. Sözcü ayrıca saldırganların 'askeri tip donanım ve kıyafetle' görüldüğünü belirtti.

Tedavi merkezinin 670 çalışanı olduğu ve 30 bin 200 kişiye hizmet verdiği biliniyor.

Saldırıda en az 14 kişinin öldüğü, 17 kişinin de yaralandığı belirtildi

Bölgeye çok sayıda ambulans ve güvenlik gücü yönlendirildi. 

Saldırının meydana geldiği noktanın yakınlarında bulunan golf kursu çalışmalarına ara verdi.

Merkezde yaşayan yüzlerce kişi olay yerinden güvenli bir şekilde tahliye edildi.

Polis şüphelilere yönelik araştırmasını sürdürüyor.

Olayın terör bağlantılı olup olmadığı henüz net değil.

POLİS KOVALAMACISI KANLI BİTTİ

Güvenlik güçleri şüphelilerin kaçtığı tahmin edilen siyah jipin yolunu kestikten kısa süre sonra çatışma başladı. İlk belirlemelere göre şüphelilerden biri hayatını kaybetti. çatışma sırasında polislerden birinin yaralandığı ancak durumunun iyi olduğu kaydedildi. Diğer şüphelilere ilişkin bir açıklama yapılmadı.

OBAMA'YA BİLGİ VERİLDİ

ABD Başkanı Barack Obama konuyla ilgili bilgilendirildi.

Obama, silahlı saldırının ardından yaptığı açıklamada 'Amerikalıları daha güvende hale getirmek için atılacak adımlar var, bu konuda hükümetin her seviyesinin bir araya gelmesi gerekir' dedi.

2016 seçimlerinde ABD Başkan Adayı olan Hillary Clinton da twitter aracılığıyla 'Bunu normal kabul etmeyi reddediyorum. Silah şiddetini durdurmak için harekete geçmek zorundayız' açıklamasını yaptı.

Kaliforniya'da bir haftadan kısa süre önce de benzer bir saldırıya daha sahne olmuştu. Silahlı saldırgan 3 kişiyi öldürmüştü.